E enjte, 5 Gusht, 2021
21.5 C
Tirana

Ja cila është arsyeja e rivalitetit të egër mes Realit dhe Barcelonës (video)

Rivaliteti i ashpër mes Barcelonës dhe Realit të Madridit në futbollin spanjoll, nuk i ka rrënjët vetëm tek futbolli, por edhe tek politika. Gjatë Luftës Civile, ekipi nga Katalonja, kishte qenë bastioni kryesor i forcave republikane kundër atyre fashiste të Francisko Frankos.

Presidenti i ekipit të Barcelonës, Josep Sunjol, ishte vrarë brutalisht gjatë luftës nga forcat nacionaliste të Frankos, një akt që vetëm sa e shtoi armiqësinë. Pas fitorës më 1939, Franko e shfrytëzoi popullaritetin e futbollit për të konsoliduar pushtetin e tij diktatorial.

Ndërkohë katalanasit e urrenin regjimin e Frankos, dhe u përpoqën të shkëputeshin nga Spanja. Franko nisi shtypjen e provincës rebele, përmes shumë rregulloreve kufizuese. Ndërsa nisi të përkrahë hapur ekipin rival Realin e Madridit, si përfaqësuesja më e denjë e Spanjës kastiljane. Në vitin 1943, ai kreu ndërhyrjen e parë në favor të skuadrës nga kryeqyteti.

Reali mposhti 11-1 Barcelonën në ndeshjen e kthimit të gjysmëfinales së Kupës, kur të parën e kishte humbur 3-0. Dhjetë vjet më vonë ndëhyri për transferimin e lojtarit të famshëm argjentinas, të famshëm Alfredo Di Stefano tek Reali, edhe pse FIFA njohu si të ligjshëm kalimin e tij tek Barcelona.

 

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...