E diel, 31 Maj, 2020
14 C
Tirana

Ja çfarë mund t’i ndodhë trurit të një përdoruesi kokaine, pasi merr dozën e radhës 

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Një burrë që konsumonte rregullisht kokainë, pësoi dëmtime në tru, që e lanë për muaj më radhë të shtruar në spital, në një gjendje të vazhdueshme çoroditëse, dhe të paaftë për të lëvizur.

Prindërit e paidentifikuar të 45-vjeçarit, e çuan atë në departamentin e urgjencës, pasi ai ishte sjellë si i hutuar për dy ditë më rradhë, raportuan mjekët e tij në “Mater Dei Hospital, në qytetin-port të Msidas në Maltë, për “BMJ Case Report”.

Burri, që kishte një histori të gjatë të abuzimit me drogërat qetësuese të tipit benzodiazepinë, kishte konsumuar kokainë 2-3 ditë para se të mbërrinte në spital, u thanë mjekëve prindërit e tij. Kur u shtrua në spital, ai nuk do të ishte në gjendje të bashkëpunonte me mjekët, nuk lëvizte dot në mënyrë të vullnetshme gjymtyrët e tij, dhe nuk ishte në gjendje të kryente as detyrat më të thjeshta që i jepeshin.

Stafi mjekësor, druhej se burri ishte infektuar nga një infeksion, që kishte prekur sistemin e tij nervor qendror, ndaj e mjekuan me antibiotikë dhe ilaçe antivirale. Skaneri MRI, tregoi trurin e një njeriu që kishte një leukoencefalopati toksike, të shkaktuar pikërisht nga kokaina.

Me kalimin e kohës gjendja e pacientit u përkeqësua: ai vazhdoi të sillej në mënyrë konfuze, u bë shumë i mbyllur në vetvete, dhe jo komunikues. Përfundimisht ai u bë person katatonik: gjendja, ku një person nuk lëviz apo komunikon, por shfaqet vazhdimisht i irrituar, i hutuar dhe i shqetësuar. Gjendja shoqërohet zakonisht me simptomat e skizofrenisë.

Mjekët vendosën ta dërgojnë burrin në një qendër spitalore të kujdesit intensiv. Një muaj pasi u pranua në atë spital, pacienti ishte në gjendje të ndiqte udhëzimet e mjekëve. Ai nisi dalëngadalë të lëvizë krahët, dhe arrinte sërish të ndiqte urdhrat që i jepeshin.

Pas kryerjes së skanimeve të MRI, mjekët dyshuan se kokaina i kishte shkaktuar një çrregullim të rrallë të quajtur “leukoencefalopati inflamatore”. Mjekët e tij përjashtuan çfarëdo shkaqesh të mundshme të gjendjes së tij, përfshirë viruset.

“Prognoza është e tillë që sëmundja përparon me shpejtësi, dhe shpesh çon në vdekje”, ose mund të shkaktojë “paaftësi të konsiderueshme”, shkruajnë studiuesit. Tre muaj pasi mbërriti në spital, burri nuk ishte shëruar ende tërësisht, dhe ishte duke shënuar rezultate të ulta në testet njohëse. Ai u transferua më pas në një qendër rehabilitimi.

Pas vetëm 4-muajsh, ai ishte në gjendje të ecte vetë, dhe të kryente shumicën e detyrave të përditshme të një njeriu normal. Vetëm një vit pasi arriti për herë të parë në urgjencën spitalore, aftësia e tij konjitive ishte sërish normale. “Janë të rralla rastet, kur pacientë me simptoma të tilla, arrijnë që të shërohen plotësisht”, shkruan mjekët e tij.

Instituti Kombëtar për Abuzimin me Drogën në SHBA, e përshkruan kokainën si një “nxitës të fuqishëm, nga i cili krijohet varësi”. E prodhuar nga gjethet e bimës së kokës në Amerikën e Jugut, substanca ka përdorime të ligjshme mjekësore, dhe përdoret shpesh një anestetik.

Drogat që trafikohen në rrugë, përzihen shpesh me matariale të tjera si pudra e bardhë, mielli i misrit apo i grurit etj./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ekzekutohet një 53-vjeçar në Laç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Laç. Raportohet se është ekzekutuar me armë zjarri një 53-vjeçar. “Balkanweb” shkruan se në sheshin para një...

Kopshtet s’do hapen me 1 Qershor, Bashkia e Shkodrës tregon arsyen

Kopshtet dhe çerdhet në qytetin e Shkodrës nuk do të hapen në datën 1, por me 5 Qershor. Bashkia Shkodër njofton se ka zhvilluar procedurën...

Rudina Hajdari: Përse Basha do ta mbajë Ramën perandor

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, deputetja Rudina Hajdari theksoi se as Partia Demokratike nuk e ka mbështetur idenë e...

Ja kush është 28-vjeçari që mbeti i plagosur në Shijak

Së fundmi disa të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në Shijak, në zonën e stadiumit. Policia raporton se në rrethana ende të paqarta ka...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...
WhatsApp KONTAKTO TT