E enjte, 2 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Izraeli “tallet” me emrin “Meta”, ja kuptimi në gjuhën hebraike

Ndryshimi i emrit të “Facebook” në “Meta” ka shkaktuar reagime të ndryshme në mbarë botën, por izraelitët kanë një arsye tjetër për t’u talluar me të. Në gjuhën hebraike, fjala “Meta” ka kuptimin e të vdekurit.

Ndërsa imazhet e emrit të Facebook të mbivendosur mbi një gur varri u shpërndanë në internet, Dr Nirit Weiss-Blatt, një ekspert i teknologjisë, shkroi në një postim në Twitter drejtuar ekipit të komunikimit të Facebook: “Në hebraisht, *Meta* do të thotë *I vdekur*”. Autori i Techlash dhe Tech Crisis Communication shtoi: “Komuniteti hebre do ta tallet me këtë emër për vitet në vijim”.

Një përdorues tjetër i Twitter-it shtroi pyetjen: “Ndoshta ky është një mesazh? Mohim përgjegjësie: Unë nuk jam një komplotist”. Dhe një tjetër shkroi: “Ndoshta Facebook (mendoj Meta tani?) duhet të kishte bërë disa grupe për riemërimin. #Facebook i vdekur”.

Ky nuk është rasti i parë që markat humbasin në përkthim. Kur KFC mbërriti në Kinë në vitet 1980 me frazën e saj tërheqëse “gishti lëpin mirë”, nuk u prit me entuziazëm nga vendasit. Përkthimi në mandarin ishte “ha gishtat”. Megjithatë, nuk u bë asnjë dëm i vërtetë dhe KFC është një nga zinxhirët më të mëdhenj të ushqimit të shpejtë në vend.

Burimi i lajmit: theguardian. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

24 vende të botës me Omicron, OBSH: Rrezik më i lartë i ri-infektimit

Zyrtarët shëndetësorë thonë se varianti i ri i koronavirusit Omicron tani është bërë dominues në Afrikën e Jugut, dhe po nxit një rritje të...

Greqia konfirmon rastin e parë të Omicron. Gjobë kush nuk vaksinohet

Greqia ka raportuar rastin e parë të variantit të koronavirusit Omicron në ishullin e Kretës, njoftoi sot në mëngjes Ministri grek i Shëndetësisë, Thanos...

Akuzat për “Toyota Yaris”, Balla-Bashës: Kallëzoje penalisht Berishën

Në Kuvend janë rikthyer sërish përplasjet e ashpra ndërmjet mazhorancës dhe opozitës, në lidhje me ndryshimet në ligjin për "Pastrimin e parave". Kreu i...

4 mijë euro për gradën “Nënkomisar”, SPAK del me njoftimin e rëndësishëm

Një kryekomisar, me detyrë Lektor në Fakultetin e Hetimit pranë Akademisë së Sigurisë si dhe një Inspektor në Drejtorinë e Qarkullimit Rrugor të Policisë...

Basha: Institucionet shtetërore me kod omerta të mafies, pranoni Vettingun

Kryedemokrati Basha, nga Kuvendi bëri thirrje që të pranohet kërkesa për Vettingun në politikë. Gjatë fjalës së tij në seancën plenare në Kuvend, Basha...