E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Izrael: Morën vaksinën Pfizer, 13 persona pësojnë paralizë në fytyrë

13 persona në Izrael kanë përjetuar paralizë të lehtë të fytyrës si efekt anësor pas marrjes së vaksinës kundër Covid-19. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në vend, besohet se numri i rasteve mund të jetë më i lartë.

Zyrtarët shëndetësorë kanë ngritur pyetjen nëse duhet ose jo të merret doza e dytë për këta individë, shkruan The Jerusalem Post.

“Për të paktën 28 ​​orë kam ecur me paralizën e fytyrës,” tha një person që kishte pësuar  efektin anësor.

Sa i përket marrjes së dozës së dytë, ai pranon se është i pavendosur, por thotë se është e rëndësishme të theksohet se kjo është diçka e rrallë dhe nuk dua që njerëzit të shmangin vaksinimin.

Ministria e Shëndetësisë deklaroi se doza e dytë duhet të jepet vetëm nëse kalon paraliza. Izraeli është përshëndetur për programin e tij të shpejtë dhe efikas të vaksinimit në masë, që ka vaksinuar 20 për qind të popullsisë së vendit që me nisjen e programit në fund të dhjetorit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Nuk ishte vetëm”/ Flet kamerieri që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofisë

Personi që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofias, kamerieri i lokalit me inicialet K.Gj., ka treguar se 66-vjeçari nuk ishte vetëm ditën që...

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...