Bota

Ivanka, vajza e Donald Trump, ‘modelja’ që pritet të drejtojë Bankën Botërore

               Publikuar në : 17:54 - 12/01/19 Enno

Ivanka Trump, vajza e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, mund të jetë kreu i radhës i Bankës Botërore. Ajo pritet të jetë një ndër kandidatët që do të marrë këtë post, pasi Jim Yong Kim, presidenti aktual njoftoi dorëheqjen edhe pse duhen 3 vite deri në përfundim të mandatit.

Ivanka do të jetë një mes emrave kandidatë, ku bën pjesë edhe ambasadorja e mëparshme e OKB-së Nikki Haley, e cila dha dorëheqjen si ambasador muajin e kaluar, raportoi Financial Times të premten. Ivanka mendohet të ketë mundësi reale për këtë post, pasi ajo ishte drejtuesja e një fondi prej 1 miliard dollarësh nga Banka Botërore, për të promovuar sipërmarrjen nga gratë në vendet Saudite.

Para se të bëhej këshilltare e babait të saj në Shtëpinë e Bardhë, Ivanka ishte një zëvendëspresidente ekzekutive në Organizatën Trump. Ajo filloi karrierën e saj si një modele para se të futej në biznes dhe të shoqëronte babanë e saj në emisionin televiziv “The Apprentice”.

Emrat e tjerë që përfshihen janë Nënsekretari i Thesarit për Çështjet Ndërkombëtare, David Malpass dhe Mark Green, kreu i Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, raportoi gazeta. Departamenti i Thesarit nuk pranoi të komentojë mbi kandidatët e mundshëm.

Departamenti ka marrë një “numër të konsiderueshëm rekomandimesh”, tha një zëdhënës. “Ne po fillojmë procesin e shqyrtimit të brendshëm për një kandidat të SHBA. Ne shpresojmë që të punojmë me guvernatorët për të zgjedhur një udhëheqës të ri. ‘

Sipas një marrëveshjeje të pashkruar, Shtetet e Bashkuara, që është aksionari më i madh i bankës, gjithmonë kanë zgjedhur udhëheqësin e saj që kur u themelua institucioni pas Luftës së Dytë Botërore.

Por suksesi i një kandidati të SHBA nuk duket më plotësisht i sigurt. Kim ishte kandidati i parë amerikan që u përball me një zgjedhje të kontestuar për presidencën e Bankës Botërore në vitin 2012 dhe bordi i bankës tha se procesi i përzgjedhjes së tij do të jetë “i hapur, i bazuar në merita dhe transparencë”, duke nënkuptuar që kandidatët jo-amerikanë nuk do të përjashtoheshin.

Administrata e Trump ka qenë kundër institucioneve globaliste siç është Banka Botërore, por tani do të jetë e ngarkuar me sugjerimin e dikujt për rolin drejtues të saj. Bordi i Bankës Botërore tha të enjten se do të fillojë pranimin e nominimeve për një udhëheqës të ri në fillim të muajit të ardhshëm dhe do të emërojë një zëvendës për Kim deri në mes të prillit. Përshtati TIRANA TODAY

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT