E premte, 23 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Iu mbajt rroga për shkak të pandemisë, Murrizi dhe Roshi padisin Kuvendin

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

Dy deputetët e opozitës parlamentare, Myslim Murrizi dhe Artur Roshi, kanë paditur në gjykatë Kuvendin e Shqipërisë. Për shkak të pandemisë, Kuvendi vendosi që në muajin mars, deputetëve t’u mbahej 50% e rrogës për 3 muaj.

Të dy e kanë kundërshtuar këtë vendim të Byrosë e Kuvendit. Ata janë shprehur se kjo është një e padrejtë që u është bërë nga institucioni, prandaj kërkojnë anulimin e vendimit të nr. 44 në datë 02/04/2020.

Sipas këtij vendimi, deputetëve do t’u mbahej 50% e pagës neto vetëm për 3 muaj. Më 2 prill 2020, me vendimin 44 me shumicë të votave, Byroja e Kuvendit vendosi që deri në përfundim të pandemisë Covid 19, por jo më shumë se tre muaj, deputetët të përfitojnë pagë 50 % të pagës aktuale neto. Ky vendim sipas deputetëve është i padrejtë, dhe duhet anuluar, pasi atyre, u janë cenuar interesat e ligjshme.

Në objektin e padisë së dy deputetëve thuhet ‘‘Shfuqizimin e vendimit nr. 44, date 02.04.2020 “ Për trajtimin e përkohshem financiar mujor të deputeteve të Kuvendit të Shqiperisë gjatë periudhës së gjëndjes së epidemisë së shkaktuar nga covid-19”, të Byrose së Kuvendit të Shqipërisë.

Lexo edhe :   Murrizi regjistron partinë e re: Betejën e kemi me 5 hajdutët

Më tej ata kërkojnë që Kuvendi i Shqiperisë, ti paguajë të gjitha perfitimet financiare që burojnë nga legjislacioni për “Statusin e Deputetit”, që lidhen me ushtrimin e funksionit, për periudhën mars 2020- maj 2020 me pagë neto të plotë.

Pas pagimit të pagës së plotë, dy deputetët kërkojnë që ti pasqyrohet kjo pagesë edhe në librezën e punës, duke i kërkuar gjykatës “Detyrimin e palës së paditur Kuvendi i Shqipërisë që në përputhje me “Statusin e Deputetit” të bëjë korrigjimet përkatëse në librezën e punës dhe atë të kontributeve shoqerore”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zëdhënësi i Metës i përgjigjet Ramës: Ora e përballjes po afron

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar duke iu përgjigjur akuzave të kryeministrit Rama në lidhje me dhënien e nënshtetësisë ndaj futbollistit...

Sulmuesi i Real Madrid rrezikon 6 muaj burg

Futbollisti i Real Madrid, Luka Joviç vazhdon të ndërlikojë akoma më tepër situatën e tij në Serbi. Pasi disa prokurorë serb ngritën akuzat për thyerje...

(Emrat) PD zbardh listën zyrtare të kandidatëve për deputetë

Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve pranë PD, përmbylli dje procesin për vlerësimin e kandidatëve për përfaqësimin politik të PD në nivel qendror dhe lokal. Përmes...

Rama: Meta ka lidhje me Kushtetutën aq sa futbollisti afrikan me ‘Topin e Artë’

Rikthehet sërish debati ndërmjet kryeministrit Edi Rama dhe presidentit Ilir Meta për dhënien e nënshtetësive. Rama akuzon Metën se i ka dhënë pasaportën shqiptare një...

Video/ Deputeti shqiptar përplaset ashpër me Daçiç në parlamentin serb

Shefi i grupit të deputetëve Lugina e Bashkuar, Shaip Kamberi, ka kundërshtuar ashpër zgjedhjen e Ivica Daçiçit në krye të parlamentit serb, gjë për...