E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

It’s coming home? Anglia në finale pas 55 vitesh

Përfundon pas 120 minutash loje me rezultatin 2-1, ndeshja midis Anglisë dhe Danimarkës në ”Wemblew Stadium”, sfidë e vlefshme për gjysmëfinalet e ”Euro 2020”. Pas 55 vitesh, anglezët rikthehen në një finale, dhe të dielën e 11 korrikut do të ndeshen kundra Italisë.

45 minutat e para ishin me ritëm mjaft të lartë, ku anglezët dominuan, por Danimarka realizoi e para.

Ai që ka befasuar “Tre Luanët” është talenti i Sampdoria-s dhe një më të kërkuarit e merkatos, Damsgaard. Një goditje dënimi perfekte nga distanca që ka befasuar Pickford.

 

Anglia gjeti golin e barazimit falë një autogoli dhe devijimi të pafat nga Simon Kjaer teksa tentoi të largonte pranë vijes fatale një top që u krosua nga krahu dhe po shkonte drejt Sterling i ndodhur nje hap nga porta.

Në kohën shtesë, Anglia ishte më kërkuese dhe fitoi një 11 metërsh pasi Sterling u pengua brenda zonës. Harry Kane gaboi në gjuajtjen e tij, por topi i pritur nga portieri danez u kthye sërish drejt tij dhe shënoi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...