E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Italiani me sëmundje lëkure prodhon brioshë, rihap biznesin pas mbylljes nga AKU

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Emisioni “Stop” në Tv Klan ka trajtuar mbrëmjen e sotme konfliktin e një italiani me qytetarin Hekuran Shkëmbi për një biznes. Prej 7 vjetësh në zonën e njohur si Kodra e Diellit në kryeqytet, italiani Xhoakino Raia prodhonte kroasantë në një garazh të marrë me qira.

Ai e shpërndante këtë produkt në shumë pika biznesi. Për shkak të një denoncimi të banorëve, AKU inspektoi këtë biznes dhe vendosi ta mbyllë për disa shkelje.

Veç të tjerave, Raia rezulton se vuan nga sëmundja e lëkurës ‘ekzemë e avancuar’, sëmundje që e privon të punojë në kuzhinë apo prodhim produktesh ushqimore. Aktiviteti u mbyll nga AKU në Gusht të vitit 2019.

Pas mbylljes, shtetasi italian vendos të shesë biznesin për 50 mijë Euro tek dy punonjësit e tij, Hekuran Shkëmbi dhe Bujar Nezaj. Z.Shkëmbi investon 40 mijë Euro, kurse 10 mijë Euro i ka vendosur ortaku i tij Bujar Nezaj.

Për të dhënë pjesën e tij, Hekuran Shkëmbi i ofron italianit shtëpinë në bregdet me vlerë 25 mijë Euro dhe 15 mijë Eurot e tjera për të plotësuar shumën prej 40 mijë Euro, i merr kredi në bankë.

“I jam drejtuar emisioni Stop se jam mashtruar nga një italian që quhet Raia dhe ai jeton këtu në Tiranë dhe ka një biznes që bën rioshe. Aty punonte dhëndri, ai do largohej nga Shqipëria dhe e shiste 50 mijë Euro biznesin e tij. Duke parë me interesin tonë që aty do punësohej edhe vajza ime, dhëndri dhe unë, e diskutuam familjarisht që këtë biznes ta blinim. Po në këtë biznes do futej dhe një ortaku im me një shifër 10 mijë Euro. I kam dhënë një shtëpi me dokumente bashkëshortes së këtij zotërisë, Anila Çepele, një shtëpi plazhi me vlerë 25 mijë Euro. Dhe 15 mijë Euro unë kam marrë kredi që kam dokumentacion edhe të shtëpisë së plazhit edhe këtë”, thotë z.Shkëmbi.

Dy pronarët e rinj e zhvendosën aktivitetin në Kombinat, ku dhe investuan edhe rreth 20 mijë Euro. Por Hekuran Shkëmbi denoncon në “Stop” mashtrimin nga italiani në bashkëpunim me ortakun tjetër Bujar Nezajn. Tek biznesi i kroasantëve shfaqet italiani, i cili e nxjerr jashtë dhe i thotë se i përket atij, duke e nxjerrë jashtë Hekuran Shkëmbin.

“Diku nga data 1 Shtator filloi aktiviteti në punë. Eci me sukses aktiviteti dhe në një ditë të bukur ai italiani Raia më thotë mua dil jashtë nga ky ambient. Dyshoj që këtë aktivitet e posedon ai. Unë dola jashtë, mora direkt policinë. Ata kanë ardhur me shpejtësi të madhe dhe italiani nuk u mor fare, por u mor ortaku im. Unë policinë e kam lajmëruar për Raian që po më nxjerr nga ambientet e mia. Ortaku im ka gisht 100% se në momentin që unë bëj biseda me atë për të gjitha llogaritë, ai më shmanget”.

Në kamerat e fshehta të emisionit “Stop”, italiani Raia duket qartë me mëngët përveshur duke mbushur kroasantët, edhe pse vuan nga sëmundja e lëkurës dhe e ka të ndaluar që të përgatisë produkte ushqimore.

Në bisedën që bën me italianin Raia, Hekuran Shkëmbi i kërkon paratë që ka investuar.

Hekuran Shkëmbi: Nino si ia çon? Mirë?

Xhoakino Raia: Mirë! Tani unë jam duke punuar, më thuaj çfarë ke?

Hekuran Shkëmbi: Tani, unë kam ardhur disa herë për punën e llogarive.

Xhoakino Raia: Ti nuk duhet të gënjesh me, ti duhet të ndalosh! Mos thuaj budallalliqe dhe mos gënje më!

Hekuran Shkëmbi: Nino, Nino, një moment! Shtëpia llogaritë, që ne kemi bashkë..,unë jam shkëputur nga ty. Unë kam ardhur për respekt, që ta mbyllim njëherë e mirë këtë muhabet.

Xhoakino Raia: Mos fol për respekt, sepse ti s’ia di kuptimin asaj fjale!

Hekuran Shkëmbi: Nino shtëpia e plazhit, 25 mijë Euro, kredia 15 mijë Euro?! Bashkë e gëzofshi këtë biznes, se bisnezin e ngrite me Arjanin, nji kët biznes, e di shumë mirë Bujari Nezaj(ortaku). Nino jam i lodhur. Bujar! Lekët e mia, kush i ka? Ky biznes është i imi, është i imi, do vij nesër do filloj punë këtu! /tvklan.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...