E hënë, 25 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Italia zgjat kufizimet e pandemisë deri në shtator

Italia ka vendosur të zgjasë masat për frenimin e përhapjes së koronavirusit deri më datë 7 shtator.

Sipas dekretit të lëshuar nga kabineti i kryeministrit Conte, gjatë kësaj kohe maskat duhet të vazhdojnë të mbahen në hapësira të mbyllura publike.

Njerëzit duhet të vazhdojnë të mbajnë distancën fizike nga njëri-tjetri, ndërsa tubimet e mëdha mbeten të ndaluara.

Megjithatë, dekreti lejon që anijet të lundrojnë përsëri nga 15 shtatori dhe se rregullat e rrepta të higjienës duhet ende të respektohen në bordet e tyre.

Nga 1 shtatori, panairet tregtare do të lejohen të hapen përsëri.

“Ne nuk duhet të mbetemi prapa dhe të zhbëjmë përpjekjet tona. Unë i kuptoj të rinjtë që dëshirojnë të kthehen në jetën e natës, por njeriu duhet të sillet me përgjegjësi. Shëndeti i të dashurve tuaj është në rrezik”, tha Conte.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Semi përplaset me Fifin për shkopin që ajo mban në dorë, shpërthen në lot

Sherri i sajuar ndërmjet Fifit dhe Monikës, ka përshirë lojtarë të tjerë, duke krijuar jo pak polemika tek banorët e shtëpisë së “Big Brother...

Kina teston një raketë hipersonike dhe ndryshon rregullat e lojës

Nga: Pierre Haski Amerikanët kanë një shprehje të saktë për ta përkufizuar këtë lloj informacioni:ato janë “momentet Sputnik”, një referencë ndaj lëshimit të objektit të...

A janë propozimet e PD-së ashtu siç i quan Preç Zogaj reformë kushtetuese?

Nga: Luan Rama Përtej ngasjes romantike për ta parë nismën e fundit të Partisë Demokratike si një përpjekje për të realizuar më në fund vetingun e...

“Mos e bëj më legen”, Shehi debat te “Ekonomia”: Ministren e njoh që fëmijë

Në Komisionin e Ekonomisë është diskuar sot për eurobondin, që mori miratimin me votat e dy palëve me vetëm një abstenim. Gjatë diskutimeve nuk...

Foltorja e Beratit dhe Kuvendi i partisë: Përshtypje e refleksione

Nga: Genc Pollo  1- BERATIN SIÇ E PASHË Të premten, në Berat, mora Në këtë qytet e qark kam shërbyer dy legjislatura si deputet. Pjesëmarrësit në sallë...