E hënë, 10 Gusht, 2020
32 C
Tirana

Italia në mungesë IT, kërkohen 45 mijë teknikë informacioni dhe komunikimi

Më të lexuarat

Pronari i hotelit në Tushemisht nxjerr emrat e dy autorëve të atentateve

Pronari i hotel “Voloreka” në Pogradec, Jetmir Muçllari, ka dhënë emra konkretë se cilët beson ai se fshihen pas dy atentateve në hotelin e...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 124 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa 4...

Ekzekutimi i 27-vjeçarit dyshohet të ketë qenë gjakmarrje, ja çfarë gjeti policia në vendngjarje

Zbardhen detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua sot në Vaun e Dejës, ku një 27-vjeçar u gjet i pajetë...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Dy atentate në pak ditë në hotelin në Tushemisht, pamjet e kamerave nga atentati i parë

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, ku u regjistruan të shtëna me breshëri mëngjesin e sotëm, ka qenë në shënjestrën e një tjetër...

Hidhet shorti për raundin e parë të “Champions League”, ja cili është kundërshtari i Tiranës

Është hedhur ditën e sotme shorti për raundin e parë të ndeshjeve të kampionatit “Champions League”. Tirana do të jetë përballë skuadrës gjeorgjiane, Dinamo e...

Ronaldo do të largohet nga Juventusi, zgjedh ekipin e ri

Një fjali e thënë së fundmi nga Cristiano Ronaldo lidhur me sezonin 2019-2020, ka bërë që të lindin aludim për një largim të mundshëm...

Në Itali, midis 2019 dhe 2021, vetëm kompanitë e TIK (teknologji e informacionit dhe komunikimit) do të kenë nevojë për pothuajse 45,000 teknikë. Një kërkesë që tregu italian i punës vështirë se do të jetë në gjendje ta kënaqë. Parashikimi është rezultat i një procesi nga Confindustria (për Punën, mirëqenien dhe kapitalin njerëzor) bazuar në të dhënat e Istat dhe Unioncamere.

Sipas edicionit të fundit të “Observatorit të Aftësive Digjitale”, nevojat e përllogaritura të sektorit të TIK rriten në 62.359 punëtorë, në skenarin më konservator dhe deri në 88.358 në rastin më të keq. Observatori llogarit se punëtorët më të kërkuar (dhe më pak të gjetur nga kompanitë) do të jenë zhvilluesit (49.1%), konsulentët e TIK (16.3%), analistët e sistemit (7.5%) dhe specialistët e medias digjitale (6 , 1%). Të ndjekur më pas nga specialistët e analizave dhe statistikave, ‘machine learning’, sigurisë kibernetike dhe inteligjencës artificiale.

Lexo edhe :   Pandemia në Itali/ Publikohet bilanci i 24 orëve të fundit

Referenca është për potencialin e pa eksploruar të Instituteve të Larta Teknike (ITS). I vetmi kanal trajnimi terciar në Itali, i lindur nëntë vjet më parë për të trajnuar teknikë shumë të specializuar në zonat strategjike teknologjike, nuk u konkretizua asnjëherë. Ka më pak se 20 mijë studentë italianë të regjistruar në ITS, krahasuar me pothuajse 900 mijë studentë gjermanë të Fachhochschule dhe 250 mijë shkollave franceze. Edel Strazimiri / SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve, shpërthejnë protestat në Bjellorusi

Pas daljes së rezultatit të zgjedhjeve, kanë shpërthyer protestat në Bjellorusi. Sipas të dhënave të para të bëra publike nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Presidenti...

Prezantohet Ilir Daja: Rekord për mua të drejtoj Partizanin

Ilir Daja është zyrtarisht trajneri i ri i Partizanit. Daja gjatë prezantimit theksoi se është rekord për të drejtimi i Partizanit: “Treshin e kam rekord personal,...

A është i dëmshëm gjumi pranë celularit? Ja ç’thonë ekspertët

Nëse po e lexoni këtë, me siguri jeni një nga shumë njerëzit, që e mbajnë celularin e tyre pranë në shtrat ose në komonë...

Arrestohet njëri ndër biznesmenët më të njohur në Hong Kong

Në Hong Kong është arrestuar biznesmeni, Jimmy Lai, nën akuzat për bashkëpunim me forcat e huaja. Zyrat e një gazete në pronësi të tij janë...

1000 tonë naftë në plazhin përrallor, katastrofë ekologjike

Mijëra vullnetarë janë në garë me kohën për të përmbajtur dëmet e shkaktuara nga rrjedhja e naftës në plazhet përrallore të ishullit Mauritius të...