E shtunë, 31 Korrik, 2021
25.5 C
Tirana

Italia heq karantinën për shtetasit nga BE-ja, zbulohet vendimi për shqiptarët

Italia prej muajsh ka vuajtur nga infektimet masive dhe pamundësinë për t’ia dalë mbanë, pasi sistemi shëndetësor u gjunjëzua. Numri i infektimeve të reja në vendin fqinj vijon të mbetet në nivele të larta, ndonëse me luhatje të vogla ditore.

Duke parë një dritë të vogël në fund të tunelit, Italia ka marrë vendimin për heqjen e karantinës për shtetasit nga BE-ja.

Bëhet me dije se Italia ka vendosur heqjen e karantinës për shtetasit nga vendet anëtare të unionit, nga Britania e Madhe dhe Izraeli. Ky vendim ka hyrë në fuqi një ditë më parë. Duke iu referuar dekretit të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit fqinj, lejon hyrjen e shtetasve nga vendet europiane vetëm duke paraqitur një tampon negativ të 48-orëve të fundit.

Por për shqiptarët?

Për shtetasit shqiptarë që nuk kanë leje-qëndrimi italiane dhe pasaporta të vendeve anëtare të BE-së, do të qëndrojnë në fuqi kufizimet aktuale, ku lejohet hyrja vetëm për arsye të veçanta.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Itali/ Gjobë për ata që nuk kanë Green Pass, ja cilat dënime rrezikohen dhe kur

Mitrushi i madh i Shqipërisë, Rama dhe Kurti

Nga Shpëtim Nazarko Mitrushin e kalbën në burg. Poet e shkrimtar, nga më të mëdhenjtë e kohës së tij e sa të jetë vendi, ishte dhe...

Tërmet me magnitudë 6.1 në Peru, dhjetra të plagosur

Një tërmet me magnitudë 6.1 tronditi bregdetin verior të Perusë. Qendra Sizmologjike Kombëtare, njoftoi se epiqendra e tërmetit ishte në një thellësi prej 36...

U largua nga Partizani, ja sa do të fitojë Jurgen Bardhi në Turqi

Jurgen Bardhi ka finalizuar transferimin e tij në Turqi. Mesfushori 23-vjeçar e ka mbyllur aventurën te Partizani dhe ka firmosur me klubin e Tuzlaspor,...

U kap duke puthur sekretaren/ Ish-ministri britanik largohet nga shtëpia

Ish-ministri i Shëndetësisë në Britaninë e Madhe, Matt Hancock, ka dalë nga shtëpia pas zbulimit të skandalit seksual me sekretaren e tij, Martha. Prestigjozja britanike,...

Pritet riatdhesimi i 14 fëmijëve dhe 5 grave nga kampi famëkeq i Sirisë

Kryeministri Edi Rama deklaroi të shtunën nga Bejruti se 14 fëmijë dhe 5 gra shqiptare ishin shpëtuar nga kampi famëkeq Al Hol në Siri...