E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Itali: Zbulohet një tjetër person i infektuar me mutacionin e ri të Covid-19

Në Itali është zbuluar një rast i ri infektimi me mutacionin e Covid-19. Sipas mediave në vendin fqinj, rasti është identifikuar nga Laboratori i Virologjisë i ‘Ospedali Riuniti’ të Ankonës.

Lajmi është konfirmuar dhe nga drejtori i Laboratorit Stefano Menzo, i cili ka thënë se personi ka pasur kontakt me njerëz në Britaninë e Madhe, pasi është zbuluar ai është izoluar bashkë me familjen e tij.

“Bëhet fjalë për një person që nuk ka patur lidhje direkte me Britaninë e Madhe ndërsa u zbulua pas simptomave të një ftohje të rëndë dhe tani është në izolim me familjen e tij. Ndërkohë ne kemi thelluar hetimet dhe e dimë tashmë që është varianti britanik i Covid-19.”, u shpreh Menzo.

Pak ditë më parë, në Britani u shfaq një mutacion i ri i Covid-19. Për pasojë, vendi është izoluar, ndërkohë që shtetet e Evropës dhe të botës, përfshirë Shqipërinë kanë anuluar të gjitha fluturimet me Britaninë e Madhe.

Nga studimet paraprake, tregohet se vaksina anti-Covid ka të njëjtin rezultat edhe me mutacionin e virusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...