E shtunë, 25 Shtator, 2021
8.5 C
Tirana

Itali/ Presidenti: Qeveri e re, ose zgjedhje të parakohshme

Një ditë më parë, kryeministri italian Giuseppe Conte dha dorëheqjen, duke i dhënë fund qeverisjes 14 mujore të populistëve. Po kështu, ai ia paraqiti dorëheqjen presidentit Sergio Mattarella, i cili sot, fillon konsultimet me partitë politike.

“Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella, priti sot kryeministrin Conte. Presidenti pranoi dorëheqjen, dhe ftoi qeverinë të vazhdojë të kujdeset për vendin. Konsultimet nisin të mërkurën, dhe agjenda do të prezantohet shpejt”, shprehet Ugo Zampetti, sekretar i përgjithshëm i Presidencës.

Presidenti Sergio Mattarella mund të mos e pranojë dorëheqjen, dhe t’i kërkojë Conte-s të qëndrojë në post, duke u përpjekur që të gjejë një alternativë për të marrë shumicën në parlament. Ai mund ta pranojë dorëheqjen, dhe të kërkojë një kryeministër tjetër, i cili mund të formojë një koalicion të ri. Nëse këto opsione nuk janë të mundshme, parlamenti mund të shpërbëhet, duke kërkuar zgjedhje të reja në tetor.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...