E hënë, 18 Janar, 2021
7 C
Tirana

Itali/ Mateo Renzi tërheq 2 ministra, bie qeveria e Xhuzepe Kontes

Drejtuesi i “Italia Viva”, Mateo Renzi ka tërhequr dy ministrat nga rradhët e partisë së tij, të cilët ishin pjesë e kabintetit të kryeministrit italian, Xhuzepe Konte.

Gjatë konference për shtyp, Renzi njoftoi tërheqjen nga ekzekutivi të ministrave Teresa Bellanova dhe Elena Bonetti.

Shkak për këtë vendim ka qenë debati i vazhduar prej muajsh në lidhje me menaxhimin e fondeve të BE-së, për pandeminë Covid-19.

“Kriza është hapur për muaj me radhë, ne kemi nevojë për respekt për rregullat demokratike: ne kërkuam të zgjidhim problemet, jo një shfaqje”, tha ish-kryeministri Renzi.

Kjo është herë e dytë që bie qeveria e kryemministrit Konte. Përveç situatës së rënduar nga pandemia, Italisë i duhet të përballet dhe me një krizë qeveritare.

Tashmë, Konte nuk i ka numrat e mjaftueshëm për të pasur qeverinë. Nuk dihet nëse do të krijohet një qeveri tjetër Konte 3 apo nëse do të kërkojë mbështetje nga të djathët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...