E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Itali/ Krijohet molekula që kuron sëmundjen e Parkinsonit

Një molekulë që shkon direkt në tru për të shuar simptomat e sëmundjes Parkinson. Kjo  është ajo që studiuesit e Universitetit Shtetëror të Milanos do të zhvillojnë falë një granti të fituar si pjesë e programit të skautimit Seed4Inovation, promovuar nga Fondacioni UNIMI në bashkëpunim me Inovacioni i Menaxhimit dhe Rritja e Njohurive Universitare.

Parkinsoni është një sëmundje progresive neurodegjenerative që çon në një rënie të vazhdueshme të kontrollit motorik dhe cilësisë së jetës. Pothuajse 10 milion njerëz vuajnë nga kjo sëmundje dhe do të ketë 40 milion në 2040 si rezultat i rritjes progresive të jetëgjatësisë, shktuan ANSA.

Deri më sot, nuk ka ilaçe me të vërtetë efektive, sepse molekulat e mundshme të dobishme nuk janë në gjendje të kapërcejnë pengesën e trurit në gjak që ndan trurin nga qarkullimi i gjakut.

Duke u nisur nga informacioni i marrë në pothuajse 50 vjet aktivitet kërkimor në fushën e sistemit nervor qendror, ekipi i Universitetit ka hartuar një molekulë, përkatësisht një oligosakarid të quajtur OligoGM1, e cila imiton disa përbërës të membranave të neuroneve. Injektuar në gjitarë, OligoGM1 u zbulua se ishte në gjendje të kapërcente barrierën e trurit në gjak.

Qëllimi i studiuesve është të kryejnë të gjithë rrugën e eksperimentimit deri në provat klinike mbi njerëzit, me shpresën se oligosakaridet mund të bëhen një ilaç i dobishëm për pacientët. Projekti është kryer nga një ekip kërkimor i formuar nga Sandro Sonnino, Elena Chiricozzi, Laura Mauri, Maria Fazzari dhe Giulia Lunghi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...