E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Itali/Ish-kryeministri Conte prezanton statutin e ri të partisë “Lëvizja 5 yje”

Ish-Kryeministri italian Giuseppe Conte paraqiti një statut për rihapjen e Lëvizjes Populiste 5 Yje (M5S) pas disa javësh vonesë.

“Në statut do të gjeni atë që unë e konsideroj bazë për rinisjen e veprimit tonë të përbashkët,” tha avokati 56-vjeçar në një video të postuar, në Facebook, të shtunën në mbrëmje.

M5S ka qenë pa drejtues për më shumë se një vit. Conte, i cili si i pavarur udhëhoqi një aleancë të qendrës së majtë deri në shembjen e saj në janar, reklamohet si një udhëheqës i mundshëm i partisë.

Ai tha se statuti i ri do të shohë anëtarët të marrin një rol më qendror. Ai gjithashtu ndryshoi pesë fushat e përqendrimit të partisë, “pesë yjet”, në: të përbashkëtat, ekologjinë, drejtësinë sociale, inovacionin teknologjik dhe ekonominë ekosociale. Pikat e interesit të partisë ishin në të kaluarën: mbajtja e burimeve ujore italiane në duart e publikut, transporti, zhvillimi, telekomunikacioni dhe mjedisi. Nga 2 gushti, anëtarët e partisë më të madhe parlamentare do të votojnë mbi statutin në platformën e re Skyvote në internet.

M5S ka kërkuar drejtuesin e ri të partisë për rreth një vit e gjysmë. Luigi Di Maio, aktualisht Ministër i Jashtëm në kabinetin e Kryeministrit Mario Draghi, dha dorëheqjen nga posti i tij si udhëheqësi politik i lëvizjes në Janar 2020.

Që nga ajo kohë, Vito Crimi ka kryesuar partinë anti-establishment përkohësisht. Votimi tjetër ndoshta do të jetë vendimtar për pozicionin e Conte-s si president.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tashmë ka një datë, ja kur do martohet Rudina Dembacaj me Mark Frrokun

Aktorja e njohur e humorit, Rudina Dembacaj, pas shumë aludimesh për një dasmë të mundshme me Mark Frrokun, tashmë ka zbuluar çdo gjë. Një ftesë...

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...