E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Itali/ Arkeologët bëjnë zbulimin e rrallë në ”kufijtë” e Romës antike

Arkeologët kanë zbuluar një gur të rrallë, në kufijtë e qytetit të Romës antike, që daton nga epoka e Perandorit Claudius në vitin 49 pas Krishtit dhe u gjet gjatë gërmimeve për një sistem të ri të ujërave të zeza.

Kryebashkiaku i Romës, Virginia Raggi u shpreh tepër i kënaqur për zbulimin e gurit pomerial, një pllakë e madhe travertine që u përdor si një perimetër i shenjtë, ushtarak dhe politik që shënonte buzë qytetit me territorin e jashtëm të Romës, shkruan PhysOrg.

Në Romën e lashtë, zona e pomeriumit ishte një copë tokë e shenjtëruar përgjatë mureve të qytetit , ku ishte e ndaluar të blihej, jetohej ose ndërtohej dhe përmes së cilës ishte e ndaluar hyrja me armë.

Në një konferencë për shtyp në muzeun Ara Pacis, Claudio Parisi Presicce, drejtori i Muzeut Arkeologjik të Romës, tha se guri kishte kuptim civil dhe simbolik .

“Akti themelues i qytetit të Romës fillon nga realizimi i këtij” pomeriumi “, tha ai për zonën e shenjtëruar. Guri përmban një mbishkrim që lejoi arkeologët ta datojnë atë, dhe i përket vitit 49 pas Krishtit, periudhë kur u vendosën kufijtë e rinj të qytetit të Romës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...