E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Itali, 79 mijë persona të vaksinuar kundër koronavirusit

Italia ka ecur me ritëm të shpejtë në vaksinimin e popullsisë më Pfizer dhe BionTech. Sipas mediave italiane, deri më tani në vend janë vaksinuar kundër Covid-19, 79,146  persona.

Lazio kryeson me numrin më të lartë të personave të vaksinuar me 16,366 vaksina të realizuar, ndjekur më pas nga Piemonte me 9,478 të vaksinuar, Toskana me 6,824, Campania me 6,671 dhe Lombardia me 2,446.

Ndërkohë, në total nga dozat e aplikuara,  42,239 e të vaksinuarve janë gra dhe 32,437  burra. Grupmosha në të cilën u injektuan më shumë doza ishte 50-59 vjeç (22,536 vaksina), e ndjekur nga 40-49 (18,303) dhe 30-39 (14,004).

Vaksinimi i popullsisë ka nisur në datën 27 dhjetor. Italia është një nga vendet më të goditura nga pandemia e koronavirusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...