E premte, 22 Janar, 2021
13 C
Tirana

Ishte e infektuar dhe udhëtoi me tren, pranga deputetes skoceze

Duket se edhe zyrtarët shtetërore i thyejnë masat që çdo shtet ka vendosur për parandalimin e përhapjes së virusit.

Dhe ata që i thyejnë këto masa, dënohen! E njëjta gjë ka ndodhur edhe në Skoci, ku deputetja e Partisë Kombëtare skoceze, Margaret Ferrier është arrestuar nga autoritetet vendase. Arsyeja e arrestimit ka qenë udhëtimi i saj për 400 milje me një tren, edhe pasi kishte rezultuar pozitive me Covid-19.

Ferrier e pranoi se kishte udhëtuar me tren, në vend që të izolohej menjëherë, pasi ka marrë përgjigjen e testimit pozitive.

“Ne mund të konfirmojmë që oficerët arrestuan dhe akuzuan një grua 60-vjeçare në lidhje me sjelljen e fajshme dhe të pamatur. Kjo pason një hetim të plotë nga policia skoceze, për një shkelje të pretenduar të rregulloreve të koronavirusit” , tha një zëdhënës i policisë në Skoci në një deklaratë për media.

Deputetja Ferrier nuk është e vetmja që ka shmangur kufizimet. Më herët ajo vetë i ka bërë thirrje këshilltarit të atëhershëm të Downing Street, Dominic Cummings, të jepte dorëheqjen pasi kishte udhëtuar 260 milje nga Londra në fermën e prindërve të tij në Durham, gjoja sepse askush tjetër nuk ishte në dispozicion në kryeqytet për të mbajtur fëmijën e tij.

Burimi i lajmit: https://www.theguardian.com/uk-news/2021/jan/04/scottish-mp-margaret-ferrier-arrested-over-alleged-covid-rule-breach

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Klopin nuk e mbajnë nervat, përplaset me trajnerin kundërshtar

Në sfidën e djeshme të Premier Ligës ku Liverpuli u mund në “Anfield” me rezultatin minimal 0-1 ndaj Bërnlit, në pushimin e këtij takimi...

Qysh sot, çdo ditë të jetë 21 Janar

Nga: Frrok Çupi Për gjithë planetin sot është data 22, por për ne shqiptarët duhet të jetë, si dje- 21 Janar. Edhe nesër, e pasnesër,...

Johnson jep alarmin: Varianti i ri i koronavirusit është më vdekjeprurës

Kryeminsitri britanik, Boris Johnson ka deklaruar se provat e hershme sugjerojnë se varianti i koronavirusit që u shfaq në vend mund të jetë 30%...

Navy Seals, kush është njësia me elitare e ushtrisë amerikane

Naby Seals u formua më 1 janar 1962. Kandidatët i nënshtrohen paraprakisht testevetë ashpra ku 80 për qind e tyre tërhiqen. Një ndër testet...

Itali, mjekët dhe infermierët marrin tretësirë kripe në vend të vaksinës

Disa punonjës të kujdesit shëndetësor kanë marrë gabimisht tretësirë kripe në vend të vaksinës së Pfizer’s anti-Covid. Një ngjarje e tillë ndodhi në spitalin e Rovereto. Personeli...