E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Ish-presidenti i Katalonjës arrestohet në Itali

Udhëheqësi separatist katalanas, Carles Puigdemont, është arrestuar në Itali me një urdhër arresti spanjoll. Spanja e ka akuzuar atë për kryengritje për një referendum të pavarësisë në vitin 2017, të cilin gjykatat e shpallën të paligjshëm.

Në atë kohë, ai ishte president i Katalonjës, por iku në Belgjikë pas votimit. Ai jeton atje dhe ulet si anëtar i Parlamentit Evropian. Policia me sa duket po e priste në aeroportin Alghero të Sardenjës, dhe ai do të dalë në gjyq në orët e ardhshme.

Puigdemont kishte udhëtuar në ishullin Mesdhe për një festival folklorik katalanas, tha avokati i tij. Një gjykatë në Sardenjë, do të duhet të vendosë nëse ai duhet liruar apo ekstraduar. Referendumi i vitit 2017 nxiti krizën më të thellë politike të Spanjës për dekada të tëra, me parlamentin rajonal katalanas që shpalli pavarësinë, dhe Madridi më pas vendosi sundim të drejtpërdrejtë mbi rajonin.

Pasi Puigdemont dhe dy kolegë ministër ikën, Spanja burgosi ​​nëntë udhëheqës të tjerë katalanas për kryengritje për rolin e tyre në votim. Ata u falën nga kryeministri spanjoll Pedro Sánchez në qershor. Madridi dështoi në përpjekjen e tij gjyqësore për të ekstraduar Puigdemont dhe dy kolegë ministër, dhe ata më vonë u zgjodhën në Parlamentin Evropian në vitin 2019.

Si eurodeputet, ish-udhëheqësi katalanas fillimisht kishte imunitet nga ndjekja penale, por Parlamenti votoi për heqjen e tij nga marsi i kaluar.

Pyetja me të cilën përballet gjyqësori italian është nëse urdhri i ekstradimit është ende i vlefshëm.

Presidenti i ri i Katalonjës Pere Aragones – gjithashtu separatist – dënoi atë që ai e quajti “persekutim” të z. Puigdemont.

Koalicioni i krahut të majtë në Madrid, sapo kishte filluar të angazhohej në bisedime me qeverinë katalanase, në një përpjekje për të qetësuar tensionet dhe për të gjetur një zgjidhje afatgjatë të krizës.

Lexo edhe :   I kërkoi 12 mijë euro të dënuarit në Itali, "arrest me burg" për avokatin
Lexo edhe :   Në kërkim ndërkombëtar për 'trafik dro*e', 43-vjeçari shijonte lirinë në Tiranë

Qeveria spanjolle tha në një deklaratë: “Arrestimi i Puigdemont korrespondon me një procedurë gjyqësore të vazhdueshme që zbatohet për çdo qytetar të BE-së, që duhet t’i përgjigjet gjykatave”.

Katalonja është një nga rajonet më të pasura, më të veçanta të Spanjës dhe ka gëzuar një shkallë të lartë autonomie.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Helmimi në Krujë/ PD: Artur Bushi të dorëhiqet

Helmimi i banorëve të Krujës nga uji i pijshëm, është ngritur si shqetësim gjatë seancës së sotme plenare nga kreu i grupit parlamentar i...

Krujë/ 700 të helmuar në Krujë, fekale dhe urinë bagëtish në ujin e pijshëm

Ka shkuar në mbi 700 numri i qytetarëve të helmuar në Krujë, të cilët kanë kërkuar ndihmë mjekësore. Situata vijon të mbetet kritike, ndërsa...

Debate në Kuvend/Rushaj: Të diskutojmë për Krujën, Balla: Jo debate kafenesh

Helmimi i qytetarëve në Krujë është kthyer në një "mollë sherri" mes kreut të grupit parlamentar të PD-së, Alfred Rushaj dhe kreut të grupit...

Naftëtarët e Ballshit mblidhen para uzinës: Të opozitës vinë vetëm për votat

Naftëtarët e Ballshit janë mbledhur paraditen e sotme para uzinës në një tubim, pasi ende nuk ka një vendim se çfarë do të bëhet...

Pse askush në PD nuk po gëzon për “kandidaturën” e Sali Berishës?

Nga: Mero Baze Sali Berisha shpalli për herë të tretë kandidaturën e tij për të qenë në krye të Partisë Demokratike. Herën e parë më...