E hënë, 3 Gusht, 2020
32 C
Tirana

Ish-ministri i Financave: Grabitja në Rinas do të ndikojë në ekonomi

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

U paraqit në gjendje të rëndë tek Sanatoriumi, ndërron jetë mjeku i njohur shqiptar

Mjeku Anibal Byberi nuk ia ka dalë dot mbanë me COVID-19. Mjeku ishte i shtruar në spitalin "Shefqet Ndroqi", por për fat të keq...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

“Ka njerëz që kanë turp nga infektimi, 10 të shtruar nga moshat 25-40 vjeç”, mjekja lëshon alarmin

Mjekja Silvana Bala, ka trajtuar një problematikë që është shfaqur me qytetarët në vend, të cilët kanë turp të pranojnë se janë infektuar. Për...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Ish-Ministri i Financave, Arben Malaj, thotë se grabitja e parave në aeroportin “Nënë Tereza” është një ngjarje që dëmton rëndë imazhin e vendit për investitorët e huaj.

Malaj shprehet se klasifikimi i rrezikut për të investuar në vendin tonë, do të rritet më shumë tashmë që kemi të bëjmë me një ngjarje të përsëritur brenda një periudhe të shkurtër kohore.

Arben Malaj sqaron se paratë që bankat dërgojnë jashtë kufijve, janë të siguruara në kompani të sigurimit dhe, pikërisht këtu do të rriten kostot e tërthorta për sistemin bankar në vend. Sipas tij, agjencitë që sigurojnë vlerat monetare do të shtojnë primin e sigurimit.

Për të bërë pagesat nga një llogari bankare e një banke në Shqipëri te një tjetër bankë në Shqipëri, transferta bëhet fillimisht në formë dixhitale, e më pas bankat bëjnë shkëmbimin fizik të parave.

“Transfertat janë një proces i natyrshëm. Për çdo ngjarje kompanitë e sigurimit jashtë Shqipërisë do të kërkojnë një prim më të lartë sigurimi ndaj kompanive shqiptare”, shtoi Malaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zjarri në pyllin e Semanit, i pakontrollueshëm/ Ushtria dhe Bashkia e Fierit në terren

Vatrat e zjarrit që kanë përfshirë pyllin e Semanit janë bërë të pakontrollueshme. Raportohet se Bashkia e Fierit është angazhuar me gjithë strukturat e saj...

Theu xhamat e Prokurorisë dhe goditi punonjësin, arrestohet 39-vjeçari në Tiranë

Një 39-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi rreth mesditës së sotme ka thyer xhamat e Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë...

Ellen DeGeneres heq dorë nga emisioni, gati për t’u përballur me hetimet

Ellen DeGeneres është një ndër figurat më të njohura dhe të dashura të ekranit, e cila ka fituar zemrat e publikut dhe popullariteti i...

Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut në dorë të shqiptarëve

Partia shqiptare BDI e Ali Ahmetit duket se do të vendosë për fatin e qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut. Bisedimet priten të nisin...

Hapi tunel për të nxjerrë djalin nga burgu, dështon plani i nënës 51-vjeçare

Një grua 51-vjeçare u arrestua nga policia, pasi u kap duke hapur një tunel për të nxjerrë të birin nga burgu. Ajo kishte marrë me...