Kryesore

Ish-ministri i Drejtësisë zbulon prapaskenat e protestës së studentëve

               Publikuar në : 10:21 - 22/05/19 M. S

Sikundër është lajmëruar më herët, sot studentët do iu rikthehen protestave, ku do të mblidhen në orën 12.00 para Ministrisë së Arsimit. Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, shprehet se ajo që po krijon përplasje në këtë mes është ligji i Arsimit të Lartë.

Ai propozon një ligj mbi një koncept tjetër. Po sipas Manjanit, universtiteti duhet të marrë vendime vetë, dhe jo qeveria të vendosë për universitetin.

Statusi

“Nuk ka pakt të mbushë gropat dhe gafat parimore të ligjit për Arsimin e Lartë.

Kjo ka qenë dhe mbetet bindja ime, edhe kur PS e LSI e miratuan këtë ligj.

Ky ligj është thelbi i përplasjes së studentëve me qeverinë.

Duhet një ligj mbi një koncept tjetër. Krejt tjetër nga ky.

Universtiteti duhet të marrë vendime vetë, dhe jo qeveria të vendosë për Universitetin…

Ky është principi themelor.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT