E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Ish-kryeministri serb kritikon presidentin Vuçiç: Ka firmosur vetë marrëveshjen

Policia e Kosovës ndërmori një operacion në veri, për të zbatuar marrëveshjen për targa të përkohshme. Ish-kryeministri i Serbisë, Zoran Zhivkovic, ka thënë se çështja e reciprocitetit me targat është pjesë e marrëveshjes që presidenti Aleksander Vuçiç e ka nënshkruar me Kosovën para pesë vitesh. Duke analizuar situatën, ai shprehet se gjithçka që po ndodh aktualisht është “pasojë e veprimeve të Vuçiçit”.  “Prandaj ata tashmë po përpiqen ta luajnë shpëtimtarin e serbëve”, ka thënë ai.

Nga dita e djeshme, Republika e Kosovës ka filluar implementimin e reciprocietetit të targave. Makinat me targa të Serbisë do të mund të futen në Kosovë, vetëm pasi të kenë hequr ato serbe dhe të kenë vendosur tabelat e Republikës së Kosovës.

Forcat speciale të Kosovës mësynë mëngjesin e së hënës në pikat kufitare me Serbinë, për shkak të vendimit të qeverisë së Prishtinës, për të vendosur reciprocitetin për targat e automjeteve serbe që hyjnë në territorin e Kosovës.

Kjo ka shkaktuar radhë të gjata automjetesh në anën serbe të kufirit, dhe një protestë të banorëve lokalë. Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të përmbahen, dhe t’i ulin tensionet menjëherë.

“Ne i bashkohemi Bashkimit Evropian në thirrjen ndaj Kosovës dhe Serbisë, që të përmbahen nga veprimet e mëtejshme të njëanshme dhe t’i ulin tensionet –menjëherë, pa vonesë”, thuhet në reagimin e Ambasadës Amerikane.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...