E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

Ish-kryeministri publikon dokumentin: Si u hoq ylli komunist nga flamuri

Ish-kryeministri i parë i Shqipërisë, Aleksandër Meksi në një postim në rrjetet sociale ka rikujtuar procedurën e heqjes së yllit me pesë cepa nga Flamuri Kombëtar, duke publikuar një dokument të vitit 1992.

Meksi shprehet se heqja e yllit komunist si simbol nga flamuri kombëtar është propozuar nga vetë ai, teksa thotë se propozimi u firmosë nga 25 deputetë.

“Me qene se u përmend këtu si u hoq ylli nga Flamuri Kombëtar në fillim të prillit 1992…po e tregoj si dëshmitar i atij akti.

Isha unë që bëra propozimin me gojë nga vendi…nga krahu i majtë i sallës dikush foli që duhet me shkrim propozimi dhe unë shkruajta me nxitim…siç dhe shihet…dhe nxitova t’ia dorëzonja Kryetarit Z. Arbnori…por prap i njejti zë tha se duhen 25 firma; u ktheva tek bankat dhe shumë nga deputetët u afruan dhe fimosën. E dorëzova dhe u miratua…”, shkruan Meksi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tragjike/ Lushnje, 17-vjeçarja humb jetën pasi ra nga pema

Një 17-vjeçare nga Lushnja humbi jetën pasi u rrëzua nga pema Raportohet se kanë qenë familjarët që e kanë dërguar me shpejtësi drejt spitalit të...

Euro 2020/ Mbyllet grupi A, Italia dhe Uellsi kalojnë, italianët me rekord

Itali-Uells 1-0 Italia barazoi rekordin e vet të të gjitha kohërave me 30 ndeshje si e pamposhtur pas një fitoreje 1-0 kundër Uellsit në Stadiumin...

Profil/ Ngolo Kante, 5 detaje domethënëse mbi “motorrin” e Francës

I vogli Kante Historia e Kantésë është e ngjashme me atë të shumë emigrantëve nga Afrika. Lindur në periferi të Parisit, nga një familje shumë...

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...

Formula 1/ “Holandezi fluturues’ mund Hamiltonin në xhiron e parafundit

Max Verstappen rriti diferencën e pikëve nga vendi i dytë në kampionat pasi parakaloi pikërisht atë, të dytin, Lewis Hamilton në një duel tjetër...