E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Ish-bosët e Volkswagen do të paguajnë 288 milion euro për skandalin Dieselgate

Hannover, Gjermani (dpa) – Sipas dokumenteve të gjykatës, ish-shefi i Volkswagen Martin Winterkorn dhe tre ish-drejtues të tjerë kanë rënë dakord të paguajnë 288 milion euro (351 milion dollarë) për dëmet që rezultojnë nga skandali i emetimeve të kompanisë Dieselgate.

Ish-kryetari i bordit do të paguajë personalisht 11.2 milion euro.

Rupert Stadler, ish shefi i Audit dhe anëtar i bordit të drejtorëve të grupit VW, do të paguajë 4.1 milion euro. Ai dhe Winterkorn akuzohen për shkelje të detyrës së tyre të kujdesit sipas Aktit të Shoqërisë së Përbashkët Ish-anëtari i bordit të Porsche Wolfgang Hatz gjithashtu kontribuon me 1.5 milion euro dhe ish-menaxheri i Audi Stefan Knirsch me 1 milion euro.

Ka edhe pagesa shtesë të sigurimeve që tejkalojnë shumë shumat private. Volkswagen thotë se këto pagesa arrijnë një total prej 270 milion eurosh. Përveç avokatëve të ish-menaxherëve, më shumë se 30 sigurues ishin të përfshirë në negociata.

Të dy pagesat personale dhe mbulimi i sigurimeve arrijnë “deri tani shuma më e lartë e vendosur ndonjëherë në tryezë nga një konsorcium i tillë në Gjermani”, sipas qarqeve të negociuesve. Vendimi në parim për ta bërë Winterkorn dhe disa prej kolegëve të tij përgjegjës financiarisht pasi “Dieselgate” ishte marrë tashmë në fund të marsit, detajet e së cilës vetëm tani janë bërë publike.

Pagesat e rëna dakord mund të përfundojnë përkohësisht procesin e gjatë të pajtimit me përgjegjësitë individuale për skandalin e shkarkimeve. Takimi i përgjithshëm i kompanisë i planifikuar për në 22 korrik ende nuk ka miratuar rezolutat. Sidoqoftë, çështjet e mëtejshme duhet të sqarohen para vetë gjykatave në procedurat në vazhdim ose në pritje.

Pas zbulimit të manipulimeve me oksid nitrik në motorët me naftë në Shtetet e Bashkuara në 2015-ën, ka pasur procedura ligjore në të gjithë botën. Drejtësia penale dhe agjencitë e mbrojtjes së konsumatorit kanë hetuar gjithashtu origjinën e skandalit, i cili zhyti industrinë e automobilave në një krizë besimi dhe që deri më tani i ka kushtuar Grupit VW mbi 30 miliardë euro.

Volkswagen ka pranuar fajin e vet në parim në Departamentin e Drejtësisë të SH.B.A.-së për mashtrimin e klientëve dhe autoriteteve. Sidoqoftë, bordi mbikëqyrës gjithashtu udhëzoi firmën ligjore Gleiss Lutz të hetojë proceset e brendshme në prag të incidentit me naftë. Ky auditim zgjati më shumë se pesë vjet.

Winterkorn pohoi se ai kishte vepruar gjithmonë në mënyrë korrekte me sa kishte njohuri para se akuzat të bëheshin të njohura. Ai kishte “bërë gjithçka të nevojshme dhe nuk kishte lënë asgjë që do të çonte në shmangien ose minimizimin e dëmit të shkaktuar”./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...