E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Isa Mustafa: Osmani duhet të thërrasë Këshillin e Sigurisë

Ish-kryeministri Isa Mustafa ka kritikuar mosprezencën në Kosovë të tre liderëve kryesorë të institucioneve, kur situata në veri është e paqëndrueshme. Mustafa e ka cilësuar situatën në veri të Kosovës si tepër të rrezikshme, ndërsa ka thënë se në momente të tilla presidentja e vendit duhet të thërrasë Këshillin e Sigurisë. Si dhe të ndërmerren masa duke u koordinuar me SHBA-në, BE-në dhe KFOR-in.

“Situata në veri të Kosovës është tepër serioze dhe e rrezikshme. Në një situatë të tillë Presidentja, Kryeministri dhe Kryeparlamentari duhet të jenë në Kosovë.

Nuk mund të dërgojmë mesazhe njëra nga New Yorku, tjetri nga Shkupi e nga Budapesti, kurse njësitë speciale të mbesin të mbërthyera në Jarinje e Bërnjak, nën kërcënimin e helikopterëve, avionëve e tankave të Serbisë. Kjo është jo serioze dhe e pafalshme”, ka thënë Mustafa për ‘Express’.

Mustafa u shpreh se në situatën e krijuar, duhet të thirret Këshilli i Sigurisë nga presidentja Vjosa Osmani. “Në momente të tilla, duhet thirret Këshilli i Sigurisë nga Presidentja e vendit dhe të ndërmerren masat e nevojshme duke u koordinuar me partnerët, SHBA dhe EU, KFOR-in dhe institucionet në Kosovë”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...