E hënë, 13 Korrik, 2020
20 C
Tirana

Irritohet Kremlini, i quan ‘të pabaza’ akuzat për spiunazh në Austri

Më të lexuarat

“Kjo është mrekulli”/ Policia përballet me atë që nuk pritej në aksin Sauk-Teg

Policia Rrugore ka vijuar me kontrollet në aksin Sauk-Teg, ku edhe kanë vëzhguar me radar për të parandaluar aksidentet rrugore. Referuar edhe aksioneve të ndërmarra...

Raporti i OKB: Marrëveshje e fshehtë Shqipëri Turqi për dorëzimin e gylenistëve

Një raport i zyrës së Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut në OKB, hedh dyshimet se Shqipëria është pjesë e një marrëveshjeje...

Fluksi i frikshëm me të infektuarit, zbulohet lëvizja e fundit e Ministrisë së Shëndetësisë

Pavarësisht thirrjes së vazhdueshme të mjekëve, ende nuk ka një ndërgjegjësim në masë nga ana e qytetarëve. Dje u shënuan 4 vikima, shifër kjo...

Virusi i merr jetën ish-volejbollistes së Vllaznisë

Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 4 qytetarë: dy prej tyre 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një...

Rritet sërish kurba, shtim të pacientëve të moshave të reja

Situata në Spitalin Infektiv vijon të paraqitet e rënduar. Në 24 orët e fundit ka shtim të pacientëve edhe të moshave të reja. Janë kryer...

Komisioni për shkarkimin e Metës mblidhet nesër, çfarë pritet të diskutohet

Pas një ndërprerjeje disa mujore, ditën e nesërme do të mblidhet Komisioni që heton Presidentin Ilir Meta për shkelje të Kushtetutës. Komisioni hetimor ka afat...

Pandemia në Shqipëri/ Numër i lartë rastesh të reja dhe 4 viktima në 24 orët e fundit

Shqipëria po vuan me situatën e rëndë me pandeminë. Në 24 orët e fundit kanë humbur betejën me koronavirusin 4 persona, e po kështu...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

“Jemi përkeqësuar”, Et’hem Ruka nxjerr shifrat

Dita e djeshme shënoi një tjetër rekord të infektuarisht dhe pacietësh të cilët nuk ia dolën dot mbanë me COVID-19. Prof. Dr. Et’hem Ruka,...

OBSH konfirmoi se pandemia përhapet përmes ajrit, njihuni me shpikjen më të re

Organizata Botërore e Shëndetësisë konfirmoi para pak ditësh se koronavirusi përhapet përmes ajrit. Ndërkohë, pas kësaj, një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Hjustonit në SHBA...

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov i ka thënë homologes austriake se Rusia po akuzohet padrejtësisht për spiunazh, pasi Vjena tha se po heton një ish-kolonel austriak, nën dyshimin se ka spiunuar për dekada me radhë për Moskën.

Sipas deklaratës së lëshuar nga Ministria e Jashtme ruse, Lavrov ka folur për “akuzat e pabaza” gjatë bisedës telefonike me ministren e Jashtëm të Austrisë, Karin Kheissl.

Lavrov ka thënë se Vjena duhet të diskutojë për këto akuza në mënyrë private dhe direkte me Moskën dhe nuk është dashur që ato të bëhen publike.

Ky skandal i spiunazhit rrezikon të dëmtojë marrëdhëniet e Moskës me Vjenën. Moska është akuzuar edhe herë të tjerë për spiunazh në shtetet e BE-së dhe gjetkë.

Më 9 nëntor, kancelari austriak, Sebastian Kurz dhe ministri i Brendshëm, Mario Kunasek thanë se një kolonel austriak, që ishte pensionuar pesë vjetë më parë, dyshohet se ka punuar me inteligjencën ruse, që prej viteve ’90 e deri këtë vit.

“Spiunazhi është i papranueshëm dhe spiunazhi rus në Evropë gjithashtu është i papranueshëm”, kishte deklaruar Kurz.

Sipas Ministrisë së Jashtme ruse, ministrja austriake, Kheissl i ka thënë Lavrovit se ajo shpreson që kjo çështje të mos prish marrëdhëniet dypalëshe.

Lexo edhe :   Dominim total i Hamilton në Austri, makinat e Ferrarit përplasen me njëra-tjetrën

Sipas raportimeve, Vjena dyshon se një zyrtar ushtarak, 70-vjeç, ka punuar me inteligjencën ruse për dekada me radhë dhe po e heton atë lidhur me dyshimet se ai mund të ketë ndarë me Moskën sekrete shtetërore.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme austriake i ka thënë gazetës Kurier se informacionet që i dyshuari ua ka dhënë rusëve “janë nga gjërat më të parëndësishme, deri tek informacionet më të ndjeshme”.

Megjithatë, disa media tjera kanë sugjeruar se koloneli i dyshuar, nuk ka qenë të pozitë të tillë që të mund të kishte qasje në informacione të klasifikuara.

Lexo edhe :   Dominim total i Hamilton në Austri, makinat e Ferrarit përplasen me njëra-tjetrën

Ndërkaq, gazeta Salzburger Nachrichten ka raportuar se i dyshuari ka kaluar informacione, që prej seminareve dhe kurseve të NATO-s që ai ka marrë pjesë, por edhe informacione të tjera ushtarake.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vuçiç: Gjendja lidhur me Kosovën, pothuajse e pashpresë

Ditën e sotme, kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti zhvilloi një video-konferencë me Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç. Ky i fundit sapo ka reaguar lidhur me...

“Hyj në këtë punë!” Në përgjimet e reja të Zaev përmenden 6 milion euro

Një audio-përgjim i ri në kohëzgjatje prej 12 sekondash është publikuar në internet, në kanalin e YouTube të quajtur “Zoki Zhvatësi”. Në xhirimin e shkurtër...

Shpërthim në një anije ushtarake amerikane

Në bordin e një anije ushtarake në bazën detare amerikane në San Diego, ka pasur një shpërthim. Për pasojë disa marinarë kanë mbetur të plagosur. “CNN”...

Chelsea ofron 100 milion euro për yllin e Atletico Madrid

Chelsea pagoi 80 milion euro tek Athletic Bilbao verën e vitit 2018 dhe siguroi shërbimet e Kepa Arrizabalaga. Spanjolli u bë portieri më i shtrenjtë...

Gjendet një trup i pajetë në Berat

Së fundmi është gjetur trupi i pajetë i një 74-vjeçari në lagjen Çlirim të Beratit. “Balkanweb” raporton se viktima ndodhej në katin e dytë të...