E enjte, 6 Gusht, 2020
26 C
Tirana

Irani ndalon internetin, protestat vazhdojnë në mbarë vendin

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

Bejruti u godit nga një raketë? Videoja që nxjerr fakte tronditëse

Autoritetet në Bejrut ende nuk e kanë të qartë plotësisht se çfarë e shkaktoi tragjedinë. Bëhet fjalë për më tepër se 130 të vdekur,...

“E bëmë për nderin e familjes, vinte tek e afërmja jonë”, vëllezërit zbardhin konfliktin me taksistin 71-vjeçar

Vëllezërit Shera kanë pranuar vrasjen e taksistit 71-vjeçar, ndërsa kanë thënë se ishin përpjekur që të zgjidhnin një konflikt. Dy vëllezërit Arsil dhe Sajmir Shera...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

Këta janë dy vëllezërit që vranë taksistin 71-vjeçar, ja çfarë iu gjeti policia gjatë kontrollit të befasishëm 

Arsil dhe Saimir Shera janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e taksistit 71-vjeçar, Abdulla Budlla. Policia thotë se arrestuan 32-vjeçarin Sajmir Shera, i dënuar...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Kombet e Bashkuara i kanë kërkuar Teheranit të frenojë përdorimin forcës kundër demonstruesve dhe të rivendosë shërbimin e internetit.

Vendi është përfshirë nga protestat, të nxitura nga një rritje e çmimeve të benzinës, që kanë lënë dhjetëra njerëz të vdekur.

Duke folur para gazetarëve në Gjenevë, më 19 nëntor, zëdhënësi për të drejtat e njeriut i Kombeve të Bashkuara, Rupert Colville, shprehu shqetësim të thellë për përdorimin e municionit nga ana e Iranit gjatë përleshjeve me protestuesit dhe e quajti rritjen e numrit të viktimave si “shumë serioze”.

Zyrtarët iranianë kanë raportuar për vdekjen e 12 protestuesve dhe pjesëtarëve të forcave të sigurisë së Iranit.

Ata kanë thënë se më shumë se 600 njerëz janë arrestuar që nga nisja e protestave, më 15 nëntor, pasi qeveria njoftoi se ishte duke kufizuar blerjen e benzinës dhe shkurtimin e subvencioneve.

Sidoqoftë, Colville citoi raporte që tregonin se dhjetëra njerëz janë vrarë.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të ashpra ndaj Iranit, menjëherë pasi presidenti amerikan, Donald Trump, tërhoqi në mënyrë të njëanshme SHBA-në, nga një marrëveshje bërthamore e vitit 2015.

Më parë, zëdhënësi i gjyqësorit në Iran, Gholamhossein Esmaili tha se “qetësia është rikthyer në vend”.

Por, situata mbetet e paqartë kryesisht për shkak se autoritetet e ndaluan qasjen në internet.

Brian Hook, i dërguari i posaçëm i Uashingtonit për Iranin, i tha Shërbimit iranian të Radios Evropa e Lirë, se Shtetet e Bashkuara po punojnë për të ndihmuar iranianët të anashkalojnë ndërprerjen e Internetit, që ka kufizuar postimin e videove dhe komunikimin ne rrjete sociale.

“Ne mendojmë se do të ndihmojmë disa njerëz të lidhen me internet në mënyrë që ata të mund të vazhdojnë të postojnë videot e tyre [të protestave]”, tha Hook.

Në 18 nëntor, agjencitë e lajmeve gjysmë-zyrtare iraniane ISNA dhe Fars raportuan se tre anëtarë të forcave të sigurisë u qëlluan për vdekje nga protestuesit afër Teheranit.

Sipas raportimeve, në mesin e të vrarëve është një komandant i Trupave të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) dhe dy anëtarë të forcës paraushtarake të Basij.

Ndërkohë, gazeta e linjës së ashpër “Keyhan” raportoi se organet e gjyqësorit po konsiderojnë “ekzekutimin me varje të udhëheqësve të trazirave”.

IRGC ka paralajmëruar protestuesit për veprime “të vendosura” nëse trazirat nuk pushojnë, ndërsa Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, i quajti demonstruesit “banditë” dhe për trazirat fajësoi armiqtë e huaj të Iranit, përfshirë Shtetet e Bashkuara.

Shtëpia e Bardhë e ka dënuar “përdorimin e forcës vdekjeprurëse dhe kufizimet e komunikimit të përdorura kundër demonstruesve” dhe tha se ajo mbështet “popullin iranian në protestat e tyre paqësore”.

Një zëdhënëse e kancelares gjermane, Angela Merkel, i quajti protestat “të ligjshme”.

Irani, është vendi i katërt me rezervat e naftës së papërpunuar në botë dhe mban ende disa nga çmimet më të ulëta të karburantit, të mundësuara nga subvencionet qeveritare.

Çmimet e benzinës me vendimin e ri rriten për 50 për qind. /REL

Gjithashtu mund të lexoni:

Drama e opozitarëve iranianë, pse po largohen nga kampi i MEK në Shqipëri

Qeveria iraniane pranon zhdukjen e agjentit amerikan Robert Lenvinson

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kitara e “Mbretit” shitet në ankand për shifrën rekord

Kitara akustike Martin D-18 e vitit 1942 e “Mbretit” të muzikës rock and roll Elvis Presley u shit në ankand për 1.32 milionë dollarë. Elvis...

Rregullat dhe oraret e reja për kalimet në Greqi/ Policia jep detajet

Ashtu sikurse autoritetet greke njoftuan më herët, pikat e kalimit kufitar me Shqipërinë do t’u nënshtrohen rregullave dhe orareve të reja. Policia e Shtetit njofton...

Vështirësitë e një familjeje që ndeshet me rrezikun e dëbimit nga banesa

Kongresi amerikan po përpiqet të sigurojë fonde për të parandaluar humbjen e shtëpive për ata që kanë humbur vendet e tyre të punës për...

Përfshihet nga flakët një fasoneri në Skrapar

Së fundmi, një fasoneri në qytetin e Skraparit është përfshirë nga flakët. Ende nuk janë bërë të ditura shkaqet e zjarrit. Punonjësit, të alarmuar, janë larguar...

“Unë e lajmërova për humbjen e babait, CR7 luajti dhe shkëlqeu të nesërmen”

Trajneri i njohur Luis Felipe Scolari ka rrëfyer publikisht reagimin e Cristiano Ronaldos, kur i tregoi se babai i tij ka ndërruar jetë. Scolari tregon...