E shtunë, 21 Nëntor, 2020
14 C
Tirana

Irani jep detaje lidhur me rrëzimin e avionit ukrainas

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

Irani thotë se analizat nga kutitë e zeza të avionit ukrainas të pasagjerëve, tregojnë se ai u godit nga dy raketa – me një diferencë kohore prej 25 sekondash nga goditja e parë dhe e dytë – dhe se personat që ishin në bordin e këtij avioni, ishin ende gjallë pas goditjes së raketës së parë.

Ky njoftim i bërë nga Organizata për Aviacion Civil i Iranit është raporti i parë zyrtar që tregon për të dhënat e nxjerra nga kutitë e zeza, që kanë incizuar bisedat e bëra në kabinën e pilotëve dhe incizime të tjera.

Kutitë e zeza të këtij avioni, në korrik, u dërguan në Francë për analizim.

Teherani thotë se e ka goditur me raketa gabimisht avionin ukrainas gjatë muajit janar. Të 176 personat që ishin në bordin e këtij avioni pasagjerësh u vranë.

“Nëntëmbëdhjetë sekonda pasi raketa e parë qëlloni aeroplanin, zërat e pilotëve brenda kabinës së pilotëve, lënë të kuptohet se pasagjerët ishin gjallë. 25 sekonda më pas, raketa e dytë goditi avionin”, citohet të ketë thënë Touraj Dehghani-Zanganeh.

Irani ka qenë në bisedime me Ukrainën, Kanadanë dhe shtete të tjera, qytetarët e së cilëve u vranë nga rrëzimi i këtij avioni, dhe të cilët kanë kërkuar hetime për këtë incident.

“Të dhënat e nxjerra nga kutitë e zeza nuk duhet të politizohen”, tha Zanganeh.

Garda Revolucionare e Iranit rrëzoi avionin ukrainas më 8 janar, pak kohë pasi ishte nisur nga një aeroport në Teheran. Irani ka thënë se rrëzimi i këtij avioni ka qenë një gabim, pasi në atë kohë, forcat iraniane ishin në gatishmëri të lartë, për shkak të rritjes së tensioneve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Zyrtarët iranianë dhe ukrainas kanë biseduar rreth kompensimit të familjeve të viktimave. Për këtë çështje ata pritet që të bisedojnë edhe gjatë muajit tetor. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E drejta e jetës dhe aborti, vendim shumë i debatueshëm

Nga: Xhezair Zaganjori Muajin që lamë pas, konkretisht më 22 tetor 2020, Gjykata Kushtetuese e Polonisë dha një vendim shumë të debatueshëm lidhur me rregullimet...

Rama jep njoftimin e rëndësishëm, çfarë pritet të ndodhë në orën 18:00

Sikundër e paralajmëroi një ditë më parë se do të flasë lidhur me akuzat e lëshuara nga ana e PD-së për viktimat e pandemisë,...

Kur u ekzekutua Xhon Kenedi, vrasja e presidentit nuk ishte një krim federal

Kanë kaluar 57 vite që kur presidenti amerikan Xhon Kenedi u vra në Dallas më 22 nëntor 1963. Autori ishte Li Harvi Osvald, që...

Theu karantinën, tentoi të futej në Shqipëri. Çfarë i ndodhi në pikën kufitare

Një shtetase nga Kosova e cila ka rezultuar e infektuar me COVID-19, është arrestuar nga policia, pasi ka thyer karantinimin dhe ka tentuar të...

Infektohet politikani dhe biznesmeni i njohur bashkë me bashkëshorten e tij

Koço Kokëdhima së bashku me bashkëshorten Brixhida Kokëdhima, janë infektuar me Covid-19. Presidenti i Apolonisë, Koço Kokëdhima, ka mësuar rezultatet e tamponit të fundit dhe...