E shtunë, 31 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

“Irani fsheh rastet”/BBC: Numri i viktimave nga koronavirusi është më i lartë

Burime në sistemin shëndetësor të Iranit kanë për me dije për BBC, se numri i viktimave nga koronavirusi në vend është më i lartë se shifra zyrtare e publikuar.

Sipas këtyre burimeve, të paktën 210 njerëz në Iran kanë vdekur si rezultat i sëmundjes së re koronavirus. Kjo shifër është 6 herë më e lartë se numri zyrtar i vdekjeve (34), të dhënë nga Ministria e Shëndetësisë.

Raportohet se shumica e viktimave janë nga kryeqyteti, Teherani dhe qyteti i Qom ku edhe u shfaqën rastet e para.

Ndërkohë, zëdhënësi i Ministrisë, Kianoush Jahanpour tha se shifrat zyrtare të publikuara janë reale dhe akuzoi BBC-në për përhapjen e ‘fake news’.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përfundon aventura e Erkand Qerimaj, i 9-ti në renditjen e përgjithshme

Erkand Qerimaj ka dalë i 9-ti në renditjen e përgjithshme të peshëngritjes në Lojërat Olimpike “TOKIO 2020”. Peshëngritësi shqiptar garoi në kategorinë deri në...

Shqipëria nuk ka as të majtë e as të djathtë!

Nga: Enio Civici Zgjedhjet përfunduan. Qeveria është surprizë. Opozita u konsolidua në pozicionin e saj. Pandemia vazhdon, vaksinimi po ashtu. SPAK-u fatmirësisht po dëgjohet. Temperaturat...

FOTO/ Amal Clooney shtatzënë? Ja çfarë thotë çifti

Më herët u pretendua se George dhe Amal Clooney ishin në pritje të binjakëve. Por duket se këto kanë qenë në kuadrin e thashethemeve,...

Teatri/ Veliaj nga Tokyo: Vendimi nuk bie ndesh me atë të Kushtetueses

Nga Tokyo, kryebashkiaku Veliaj ka komentuar vendimin e qeverisë, që i kalon në pronësi truallin e Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për "News24", Veliaj...

Një raport objektiv, që mjerisht nuk e ndihmon Shqipërinë

Nga: Preç Zogaj Objektiv: ky mund të ish te vlerësimi me një fjalë të vetme i raportit përfundimtar të OSBE/ODHIR-it për zgjedhjet e 25 prillit....