E shtunë, 4 Korrik, 2020
24 C
Tirana

IPK po heton truprojat e Thaçit, nga janari janë pezulluar 26 punonjës policie

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Kur do hapet transporti urban? Mazniku tregon çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Ndonëse u tha se do të fillonte shërbimi urban, një gjë e tillë nuk ndodhi. Punonjësit e Transportit Publik në Tiranë kanë protestuar sot...

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

OFL iu dërgon ultimatum 4 personazheve të botës së krimit

Operacioni Forca e Ligjit ka vijuar aksionin e verifikimit të pasurive me tre të “fortët’ e Durrësit dhe një në Tiranë, të dënuar për...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Ushtruesi i detyrës së kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës, Exhevit Zuka u ballafaqua me anëtarët e Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes.

Gjatë raportimi ai foli edhe për hetimet rreth zyrtarëve policorë që u përfshinë në incidentin në oborrin e Kuvendit të Kosovës, derisa presidenti, Hashim Thaçi po mbante konferencë dhe një aktivist i Lëvizjes Vetëvendosje iu ishte drejtuar duke e quajtur “hajn”.

Po ashtu Zuka foli edhe për shumë çështje të tjera brenda IPK-së me ç’ rast njoftoi se brenda këtij viti janë suspenduar 26 zyrtar policorë.

Zuka tha se si IPK me të parë lajmin për rastin e truprojave të presidentit, Thaçi menjëherë ka nisur hetimet.

“Ne si IPK në momentin e parë që e kemi parë që është publikuar në medie në mënyrë të menjëhershme ia kam dërguar drejtorit të hetimeve dhe nga i njëjti kemi kërkuar që të fillojmë dhe t’i ndërmarrë veprimet. Hetuesit tanë pa hezitim dhe shumë shpejt i janë përgjigjur rastit kur ka ndodhur në vendin e ngjarjes, ku ka qenë edhe Prokurorja e rastit, gjegjësisht kryesuesja e Departamentit të Përgjithshëm të Hetimeve të Prokurorisë Themelore në Prishtinë. Ju e dini që misioni jonë ose hetimet që ne i zhvillojmë në kuadër të autorizimeve që i pranon prej Prokurorit të Shtetit. Në njëfarë forme ne jemi argat në rastin kur ai është në vend të ngjarjes. Ne të gjitha veprimet i kemi ndërmarrë me autorizim të Prokurorit të Shtetit. Atë ditë Prokuroria e Shtetit ka hezituar, ne i kemi ndërmarrë veprimet, mirëpo epilogu është që ne zyrtarët policorë i kemi intervistuar si persona të dyshuar edhe personin tjetër truprojë që është jashtë Policisë së Kosovës edhe ai është i intervistuar si person i dyshuar”, tha ai.

Zuka njoftoi se kanë marrë të gjitha pamjet e incidentit nga kamerat e objektit të Kuvendit të Kosovës dhe janë duke i analizuar ato si IPK.

Lidhur me rastin në fjalë deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi u interesua të marrë informacione për numrin e personave që janë duke u hetuar. Por me kërkesë të zyrtarëve të IPK-së ato u dhanë pa praninë e mediave, pasi ata vlerësuan se mund të dëmtohet procesi hetimor.

Ushtruesi i detyrës së kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës, Exhevit Zuka gjatë raportimi tha se në këtë periudhë gjashtë mujore të këtij viti IPK ka pranuar 637 ankesa. Ndërsa, po në këtë periudhë janë suspenduar 26 pjesëtarë policorë.

“Gjatë kësaj periudhe afër gjashtëmujore IPK ka pranuar 637 ankesa, prej të cilave me dyshim se kanë elemente të veprës penale në Departamentin e hetimeve janë dërguar 265 raste, nga to si raste me numër penal në IKP janë evidentuar 57, kurse në hetim preliminar gjenden 156 raste. Me kallëzime penale janë 14, duke e pasur parasysh është shumë i vogël për shkak të rrethana të krijuara edhe në prokurorin e shtetit, 4 raste janë të dërguara me raste të veçanta. Gjatë kësaj periudhe IPK kanë rekomanduar për drejtorin e Policisë së Kosovës që të suspendojë 26 punonjës së policisë, në kuadër të kompetencave tona IPK e ka një rast, ndërsa hetim paraprak për çështje disiplinore i kemi edhe 4 raste të tjera gjithsej 5”, tha ai.

Ai tha se Inspektorati Policor i Kosovës ka zhvilluar dhe disa inspektime, të cilat kanë filluar nga fillimi i shkurtit dhe janë ndërprerë për shkak të pandemisë e që tani pas hapjes së fazës të tretë prapë janë rikthyer.

Lexo edhe :   Protestë masive në Kosovë për aktakuzat ndaj Thaçit e Veselit

E pas këtyre informacioneve që i dha për rastin e mbrojtjes së afërt të presidentit Thaçi me qytetarin i cili e quajti “hajn”, nisën pyetje e deputetëve të Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe këtu u ndez debati.

Lexo edhe :   Aktakuza ndaj Thaçit dhe ish-luftëtarëve të UÇK-së, ja çfarë thotë Rama (VIDEO)

Anëtarja e këtij komisioni nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu derisa u interesua për shumë çështje ajo kërkoi të di edhe për emërimin e për çka tha se a është militant i Lëvizjes Vetëvendosje.

“A është e vërtetë që me kërkesë të ish-ushtruesit të detyrës ka qenë e keni filluar procedurë hetimore për të gjithë drejtorët, nëse po a është kjo procedurë e ligjshme dhe të na tregoni për Komisionin që e keni përcaktuar për të hetuar. Pyetja e tretë është se sa persona janë me aktakuzë ose pjesëtarë me aktakuzë të ngritura i keni kthyer në punë menjëherë pas marrjes së detyrës. A keni caktuar një ushtrues detyre në divizionin për mbështetje teknike të departamentit të Hetimeve me kërkesë të ushtruesit të detyrës të ish-ministrit dhe i njëjti a ka qenë aktivist i Vetëvendosjes”, tha ajo.

Ushtruesi i detyrës së kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës tha se Shpend Terziu në këtë pozitë është emëruar në bazë të performancës së tij dhe se nuk e di a ka qenë ai militant i Lëvizjes Vetëvendosje apo jo.

Ai tha se kjo ka qenë kërkesë edhe e drejtorit të Departamentit për Hetime në IPK, por edhe i ushtruesit të mëhershëm të kësaj pozite.

“Personi konkret që bëhet fjalë Shpend Terziu i cili është punonjës i atij divizioni ka qenë struktura në atë divizion ka qenë e plotësuar me të gjithë zyrtarët policor dhe duke parë parasysh rekomandimin e drejtorit të hetimeve dhe vetë rekomandimin e zyrtarit që ka qenë duke e zëvendësuar e ushtruesit të detyrës së atij divizioni për Shpend Terziun, duke e pasur parasysh paraqitjen e tij, performancën në atë fushë unë e kam marrë atë vendim dhe e kam udhëhequr si ushtrues detyre në atë divizion. Sa i përket bindjeve të tij politike unë nuk e di nuk mund të them as ashtu, as kështu, mund të ketë qenë ndonjë herë”, tha ai.

Deputetja Musliu tha se është e çuditshme se si ka qëlluar të emërohet Shpend Terziu, i cili sipas saj është edhe shoku i ish-ushtruesit të detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla. Ajo madje prezantoi edhe fotografi.

E këtu reagoi deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje i cili tha se nuk duhet të bëhen këso etiketime partiake për një zyrtar të Inspektoratit Policor të Kosovës.

“Po më vjen mirë që vetëm rastësisht paska qëlluar, sepse ka qëlluar. Është dëshmi që ka qenë aktivist i Lëvizjes Vetëvendosjes. Nëse është zyrtar i Inspektoratit duhet të konsiderohet si i tillë dhe nuk ka nevojë për kurrfarë etiketimi të jepet nëse ju e keni problem që ai ka qenë aktivist dhe e keni problem që është aktivist dhe zyrtar i Inspektoratit ngrini këtë problem…Selimi: A e ke punësuar këtë person…Zuka: Nuk e kam punësuar ai është punësuar në vitin 2015”, u shprehen Musliu dhe Selimi .

Sqarime dha edhe drejtori i Departamentit për Hetime në Inspektoratin Policor të Kosovës, Burim Raçi i cili tha se ai vetë e ka emëruar në atë pozitë Shpend Terziun.

“Shpend Terziun për herë të parë e kam takua në IPK në vitin 2013, kur është pranuar, nuk e di të kaluarën e tij sa i përket asaj çështjeje, mirëpo sa i përket punës dhe profesionalizmit që e bën është plotësisht i qëlluar”, tha Raçi. /KosovaPress/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Peshku i zgjedhjeve në det, listat e deputetëve në zjarr

Nga Alfred Peza Nuk ka stinë tjetër që mund ti shkonte më mirë shprehjes së njohur popullore, me peshqit në det dhe tiganët në zjarr,...

Mbyllja e kufijve/ Manastirliu tregon se kur do ta bëjë BE vlerësimin tjetër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komentuar vendimin e BE-së për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë. E ftuar në emisionin “Java”...

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...