E mërkurë, 3 Qershor, 2020
23 C
Tirana

Inxhinieri i Ndërtimit jep deklaratën e fortë

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Mashtroi biznesmenin turk/ Prokuroria kërkon deri në 10 vite burg për Sinan Idrizin

Prokuroria në Turqi ka kërkuar që aksioneri i kompanisë ajrore “Air Albania”, Sinan Idrizi, të dënohet me 3 deri në 10 vite burg për...

Gazetarja nxjerr detaje të rënda: Dy vajza të tjera janë ngacmuar nga roja e shkollës

Duket se përdhunimi i vajzës 15-vjeçare nuk është rasti i vetëm, pasi të njëjtin fat kanë patur edhe dy shoqet e saj. Detaje të...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘Për shërbimet e pagesave’

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Sipas Metës, një nga arsyet e kthimit të ligjit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Formimi i qeverisë së re në Kosovë/ LDK bën publike emrat e ministrave

Menjëherë pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së LDK-së, janë bërë publike edhe emrat që do të përbëjnë kabinetin e ri qeverisës në Kosovë. Përmes...

Inxhinieri i Ndërtimit, Arben Meçe, ka dhënë deklaratën e fortë teksa tha se ndërtimet në zonën e plazhit janë bërë pa leje ndërtimore. Në emisionin “Real Story” në “News 24”, ai u shpreh se provat e krimit janë në dokumente, pasi ata që kanë ndërtuar, kanë vendosur firmat. Gjatë emisionit, Arben Meçe zbuloi se të gjitha ndërtimet në zonën e plazhit janë bërë pa leje ndërtimore. Këtu i referohet nga viti 2006 deri më 2009 – 2010. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, inxhinieri i ndërtimit pohoi se në zonën e plazhit është ndërtuar jashtë standardeve.

Arben Meçe: Të gjitha ndërtimet në zonën e plazhit janë bërë pa leje ndërtimore. Të gjitha janë bërë nga 2006 deri më 2009 – 2010. Kjo do të thotë se për këto objekte, dosja është e kompletuar për të dënuar këta persona.

Alfred Lela: Mua kjo gjuha e misionarit, mua ma shpif. Edhe në Thumanë qenka ndërtuar kështu? Ta bëjmë diskutim. Boll më me këto si misionarë. Sikur je kryeministri.

Arben Meçe:  A ta mbaroj të lutem? Të gjithë objektet që janë ndërtuar në zonën e plazhit, kanë dosjet të hapura. Ju të gjithë e dini se nuk dënojmë ne, por dënon Prokuroria. Në atë vend është ndërtuar jashtë standardeve. Nëse në një objekt janë ndërtuar 7 kate mbi 3 kate, normal kemi probleme. Prokurorisë i duhen 10 ditë deri në 3 muaj që të verifikojë.

Lexo edhe :   Banesa përfshihet nga flakët, humb jetën 70-vjeçarja

Alfred Lela: Ndërtesat janë si njerëzit, janë të ndryshme. Ku ta dimë se ku është problemi. Nuk janë të gjitha njësoj.

Arben Meçe: Të gjitha ata objekte janë pa projekt, kanë firmë. Pra e kanë provën e krimit brenda. Në plazh nuk është goditur asnjë provë krimi, sepse provat e krimit janë në dokumente. Është prova, këta i ke në burg, pikë. Vijmë në Thumanë, këtu ka objekt ku nuk ndërtohej, kishte njerëz. Përgjegjësit lokalë kishin papërgjegjësi. Duhej të prisheshin ndërtimet që rrezikonin, ndërsa në këto moment mund të grumbullosh prova.

Lexo edhe :   Gjendet i pajetë një shtetas sirian në Durrës

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LDK pas votimit të Qeverisë Hoti: Na priftë e mbara

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka përshëndetur votimin e Qeverisë së re në Kuvend, në krye me Avdullah Hotin kryeministër. Në llogarinë zyrtare në Facebook, LDK...

“Mezi presim të punojmë me qeverinë Hoti”, ambasada amerikane uron formimin e qeverisë së re

Pas votimit të qeverisë Hoti, ka ardhur edhe reagimi i ambasadës amerikane në Kosovë. Përmes një postimi në Facebook, ambasada uron formimin e qeverisë së...

Ja kush është deputeti i LDK-së që nuk votoi Qeverinë Hoti

Fatmir Rexhepi ka qenë deputeti i vetëm në sallën e Kuvendit, i cili nuk e ka votuar Qeverinë Hoti. Ai ka abstenuar në votimin...

Rasti i George Floyd/ Papa Françesku: Nuk duhet të mbyllim sytë ndaj racizmit

Papa Françesku ka reaguar në lidhje me protestat që po zhvillohen në SHBA, për vdekjen e afro-amerikanit, George Floyd. Ai e ka quajtur tragjike vdekjen...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...
WhatsApp KONTAKTO TT