E enjte, 3 Dhjetor, 2020
12 C
Tirana

Investimet e huaja në 9 mujor, bie energjia rriten ndërtimi dhe argëtimi

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Në përfundim të punimeve në gazsjellësin TAP dhe projektet e HEC-ve në lumin Devoll, investimet e huaja po zhvendosen nga sektori i energjisë drejt turizmit në aktivitetit të hotelerisë dhe argëtimit.

Banka e Shqipërisë raportoi sot se fluksi i investimeve të huaja direkte ka shënuar rritje në sektorët e industrisë nxjerrëse, në ndërtim, në sektorët e teknologjisë dhe informacionit dhe në aktivitetet argëtuese.

Nga ana tjetër shihet se flukset e investimeve kanë shënuar rënie në sektorin e energjisë dhe në atë të shërbimeve administrative.

Investimet në sektorin e energjisë, gazit dhe furnizimit me ujë ranë me 100 milionë euro ose 27% në 9-mujorin e 2019 në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Rënie shënuan edhe investimet e huaja në shërbimet administrative dhe mbështetëse me rreth 15 milionë euro. Investimet në huaja në sektorin e shëndetësisë shënuan 2 milionë euro rënie.

Nga ana tjetër rritjen më të madhe në vlera neto e shënuan investimet në sektorin e informacionit dhe Komunikimit me 53,7 milionë më shumë se 9 mujorin e 2018 ose 115 për qind. Gjatë 2018 ky grup kishte pësuar rënie të investimeve të huaja prej 47 milionë eurosh prej masave shtrënguese që qeveria italiane mori ndaj kompanive call center që punonin jashtë BE-së.

Sektori i dytë më rritjen më të madhe të investimeve ishte industria nxjerrëse me 40 milionë euro më shumë se në 9 mujorin e 2018. Ky zë shënoi rritje prej investimeve më të mëdha në industrinë e përpunimit të kromit dhe në sektorin e naftës.

Sektori i ndërtimit ishte i treti për madhësinë e flukseve të investimeve të huaja 36.8 milionë euro më shumë. Këto investimeve janë nxitur më së shumti nga hotelet në zonat turistike.

Në një linjë me turizmin u rritën investimet e huaja direkte në sektorin e argëtimit, të cilat në nëntëmujorin 2019 ishin 24 milionë euro më larta se në 9-mujorin e parë 2018./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...

Bomba me telekomandë drejt Malit të Zi, kapen dy të rrezikshmit (VIDEO)

Në sajë të operacionit të koduar “Distanca”, janë vënë në pranga dy shtetas që tentuan të trafikonin drejt Malit e Zi dy bomba me...

Rudinës i ndodh e papritura, të ftuarit nuk paraqiten në momentin e fundit

Mihrije Braha dhe Naim Abazi ishin të ftuar në emisionin e Rudina Magjistarit, por për shkak të disa simptomave të Covid që Naimi ka...