E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Interpoli arreston në Tiranë shtetasin indian. Zbardhen arsyet

Një shtetas indian i shpallur në kërkim ndërkombëtar për pastrim parash është arrestuar, me qëllim ekstradimi drejt Indisë. Bëhet fjalë për shtetasin me inicialet H. P., 59 vjeç, lindur në Indi dhe banues në Nigeri. Personi në fjalë është kapur në aeroportin e Rinasit, në dalje nga territori i Republikës së Shqipërisë, pasi  ishte person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol New Delhi/Indi.

“Arrestohet provizorisht një shtetas indian i shpallur në kërkim ndërkombëtar për pastrim parash, me qëllim ekstradimi drejt Indisë. Interpol Tirana, në bashkëpunim me shërbimet e Policisë Rinas, arrestuan provizorisht shtetasin indian H. P., 59 vjeç, lindur në Indi dhe banues në Nigeri.

Ky shtetas është kapur në aeroportin e Rinasit, në dalje nga territori i Republikës së Shqipërisë, pasi ishte person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol New Delhi/Indi.

Gjykata Patiala House/New Delhi, ka lëshuar ndaj këtij shtetasi urdhër-arresti për veprën penale “Pastrimi i parave”, parashikuar nga nenet 3 dhe 4 të “Ligjit për Parandalimin e Pastrimit të Parave”.

Veprimet e mëtejshme për ekstradimin e këtij shtetasi do të kryhen nga ZQK Interpol Tirana”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...