E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Interesi për energjinë eolike, një tjetër aplikim pranë MIE në Bashkinë Fier

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Ligji për burimet e rinovueshme të energjisë ka bërë që të ketë një interes të shtuar vit pas viti për investime potenciale në impiante fotovoltaikë apo eolikë. Por ndërsa duket se për të parin ka pasur më shumë interes dhe avancim të projekteve siç ishte edhe ankandi i fundit për Karavastanë, investimet në energjinë eolike nuk kanë qenë në nivelet që pritej.

Deri më sot nuk ka asnjë park eolik aktiv që prodhon edhe pse janë një sërë autorizimesh të dhëna edhe nga ERE për të vijuar me projektet. Ndërsa për fotovoltaikët ka pasur realizim të projekteve konkrete dhe në vitin 2019 u prodhuan 22 mijë MWh energji pikërisht nga këto impiante.

Së fundmi duket rigjallërimi i një vale të re interesi për impiantet eolike.  Pranë Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë këto ditë është dorëzuar aplikim për një impiant eolik në Bashkinë e Fierit që i bashkëngjitet një numri të konsiderueshëm aplikimesh.

MIE bëri me dije se këtë herë është  shoqëria “ENER WIND” sh.p.k që ka shprehur interesin dhe ka paraqitur pranë Ministrisë se Infrastrukturës dhe Energjisë, aplikimin për ndërtimin e një impianti eolik për prodhimin e energjisë nga burime të rinovueshme, me kapacitet 3 MW, në fshatin Hastukas, Njësia Administrative Libofshë, Bashkia Fier, Qarku Fier.

Më herët ishte edhe HEC-Lanabregas që ka shfaqur interes për të diversifikuar prodhimin e energjisë duke kërkuar një konsulent që do të hartojë dokumentin për të parë fizibilitetin e projektit për vendosjen e një impianti eolik për llogari të kësaj shoqërie.

Aktualisht në fuqi sipas legjislacionit janë vendosur çmime që synojnë nxitjen e brumieve të rinovueshme të energjisë dhe për impiantet eolike me kapacitet të instaluar deri në 3 MW çmimi i blerjes është 76 euro.

Ky çmim u miratua në të njëjtën kohë me çmimin e energjisë që prodhohet nga impiantet deri në 2MW për energjinë nga dielli i cili fillimisht u caktua 100 euro/MWH por që më pas u rishikuar me tendencë ulje pasi zbatimi i projekteve tregoi kostot reale. Sa i takon energjisë nga era çmimi ka mbetur i pandryshuar pasi vetë ERE ka pranuar se nuk ka një projekt konkret të zbatuar ku mund të shihen edhe kostot. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...