E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Inter/ Heroi i tripletës sot 37 vjeç, Morattit ia rekomandoi një banakier

“Në Forte dei Marmi, më ndalon një banakier:” President, na duhet vetëm një lojtar. Ai që do t’i japë ekipit dorën e fundit në mes të fushës. Sneijderi.” Më foli me një forcë të tillë bindëse sa që unë, telefonova më pas Brankën duke i kërkuar që të fliste me Murinjon. Branka më mori përsëri dhe tha që Murinjo kishte thënë: “Ndoshta”. Dhe filluam me negociatat, të cilat u ndihmuan nga fakti që Sneijder nuk mund të gjente hapësira ​​te Reali. Nuk nuk e pashë më kurrë atë banakierin. Doja ta falënderoja … “

(Massimo Moratti, ish-presidenti i Interit)

“… Çuditërisht, Uesli Sneijder vjen në Milano: i vogël, i shpejtë, i shqetësuar, ende jo aq i famshëm … Me Real Madridin ai luajti 52 ndeshje dhe shënoi 11 gola, por doli i dobët nga klubi spanjoll dhe dëshironte t’i tregonte botës se ishte një kampion: kur Moratti dhe Murinjo i dhanë mundësinë, ai fluturoi për në Milano dhe përgatiti hakmarrjen kundër “Merengues” …

Sneijder bëri debutimin e tij në një derbi të pazakontë gushti kundër Milanit. Tifozët më të painformuar ende pyesnin: “Kush është ai djalë i vogël atje?”. Aty lëshon një predhë nga tridhjetë e pesë metra që portieri Storari mezi e shpëtoi… “

(Havier Zanetti)

Një nga lojtarët vendimtar në tripletën e Interit. Erdhi prej idesë së një banakieri, menjëherë hyri në fushë në derbin me Milanin dhe direkt u bë epiqendra e veprimeve të skuadrës së Murinjos.

Sot Uesli Sneijder feston 37 vjetorin./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...

Hodhi çantën nga dritarja e lokalit sapo pa RENEA-n, pranga 27-vjeçarit

Kontrollet e befasishme të RENEA-s në Fier për kapjen e personave në kërkim, janë finalizuar me arrestimin e një të riu. Në pranga është...

Premier League/ Zbulohet kalendari për sezonin 2021-2022, ja java e parë

Sezoni i Premier League sapo ka mbaruar, por tashmë është duke u menduar për sezonin e ri. Sot është hedhur dhe shorti për ndeshjet...