E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Intensifikohet konflikti Armeni-Azerbajxhan, raportohen dhjetra të vrarë

Nga veprimet ushtarake mes Azerbajxhanit dhe Armenisë, raportohen dhjetra të vrarë, mes tyre edhe civilë. Gjatë ditës së sotme Armenia shpalli Ligjin e Luftës ndërsa në media raportohet se edhe parlamenti i Azerbajxhanit ka votuar pak më parë për shpalljen e gjendjes së luftës.

Nga bombardimet në këtë rajon raportohet se kanë humbur jetën të paktën 23 persona, pjesa më e madhe civilë. Po ashtu në mediat sociale ka raportime se 200 ushtarë azerbajxhanas janë vrarë, si dhe janë shkatërruar 30 mjete luftarake, por këto raportime janë të pakonfirmuara. Po të njëjtat burime të pakonfirmuara thonë se shumë prej 200 të vrarëve në betejë janë mercenarë xhihadistë nga Siria.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...