E shtunë, 30 Maj, 2020
20 C
Tirana

Inspektimi në zonën e gjelbërt/ Veliu thirrje qytetarëve të mos futen në det

Më të lexuarat

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Mustafa tregon se kur mund të mbahet votimi i qeverisë Hoti

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa është shprehur se ekziston mundësia që seanca për votimin e qeverisë të mbahet nesër ose ditën e hënë. Në një...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

Skandali me videon/ Ardi Veliut i ikën ‘situata nga duart’: Ju kërkoj ndjesë

Pas komentit qesharak ndaj nënës së 15-vjeçarit të dhunuar, ku përdori edhe një video personale për të fshehur gjurmët, një tjetër reagim ka ardhur...

Veseli: Demokracia e Kosovës është në momente vendimtare

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, shprehet se pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, demokracia është në një moment vendimtar, siç është edhe...

 “Zbatoni vendimin e Gjykatës Kushtetuese”, BE-ja thirrje politikanëve në Kosovë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe shefat e misioneve të BE-së, i janë drejtuar me një mesazh të qartë politikanëve në Kosovë, që...

Skandaloze/ Tenisti i famshëm lobon kundër Kosovës, Daçiç e shpërblen

Serbia po përdor sërish sportin, për politikë! Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka shpërblyer me mirënjohje tenistin me famë botërore,...

Cakaj jep lajmin e mirë për Shqipërinë

Ministri Gent Cakaj, ka bërë me dije se grupi negociator për bisedimet e aderimit në BE është ngritur. Ai njoftoin me anë të një...

Dorëheqja e mundshme e Vjosa Osmanit, nuk mund të zvarrisë formimin e qeverisë

Seancën për votimin e qeverisë së re, nuk mund të pengojë dorëheqja e mundshme e kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani. Në rastin e tillë,...

Imagjinata e djallëzuar e Ardi Veliut kalon pritshmëritë/ E ëma e djalit të dhunuar: Jam aktore

Kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka kaluar çdo kufi me publikimin e një video-je personale, si një masë për të mbrojtur efektivët...

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu i ka bërë thirrje njerëzve që të qëndrojnë larg plazheve deri në një njoftim të dytë.

Në zbatim të vendimit të komisionit ndër-ministror, Veliu ka vijuar inspektimet e masave për ngritjen e pikave të kontrollit, ku ndahet Tepelena me Mallakastrën dhe Vlora me Sarandën.

Gjatë inspektimit, Veliu ishte i shoqëruar nga drejtori vendor i Policisë Gjirokastër, Perlat Vatoci dhe shefi i Komisariatit të Policisë Sarandë, Syrja Bello.

Nga Saranda, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë tha se është e rëndësishme të kuptohet nga të gjithë qytetarët se zbatimi me përpikmëri i masave kufizuese, por dhe i masave lehtësuese është vendimtar për të minimizuar përhapjen e koronavirusit, duke bërë të mundur shtimin sa më shumë të zonave të gjelbërta.

“Mbas inspektimit të pikave të kontrollit që do të vendosen midis qyteteve të Tepelenës dhe Mallakastrës dhe në Llogara, aktualisht jemi në qytetin e Sarandës për të inspektuar punën që po bëhet në terren në zonën e gjelbërta tashmë të bërë publike.

Për të gjithë qytetarët e kësaj zone, kjo mundësi për të lëvizur lirshëm midis fashave për moshën e tretë nga ora 06:00 deri në orën 08:30 dhe nga ora 09:30 deri në orën 17:30 për pjesën tjetër të popullsisë është një mundësi që nuk duhet keqpërdorur, por duhet shfrytëzuar duke respektuar të gjitha normat e sjelljes dhe detyrimet të cilat janë përcaktuar tashmë përsa i përket distancimit social, por edhe përsa i përket pjesës tjetër të mënyrës së lëvizjes, të cilët nuk duhet të jenë jo më shumë se dy persona apo mosfrekuentimit të parqeve, lokaleve e vendeve publike.

Kjo mundësi e dhënë, përveç ndërgjegjësimit të qytetarëve do të pasohet me kontrolle dhe monitorime të cilat do t’i bëjë Policia e Shtetit dhe do të pasohen në rast se do të konstatohen, me masa administrative gjobë, njëkohësisht duke u implementuar edhe ndryshimet e fundit të Kodit Penal, pas hyrjes në fuqi.

Lexo edhe :   VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi
Lexo edhe :   Ardi Veliu zbulon se sa efektivë policie janë prekur me koronavirus

Prandaj, duke përfituar nga mundësia do t’u bëja thirrje gjithë qytetarëve të zonave të gjelbërta që të jenë të kujdesshëm, të jenë të ndërgjegjshëm dhe të respektojnë në maksimum të gjitha këto detyrime, me qëllim që kjo situatë stabël tashmë në këto zona të gjelbërta të jetë edhe në vazhdimësi, duke u dhënë mundësi edhe zonave të tjera pastaj që të implementojnë si në këtë fushë.

Gjithashtu, për Sarandën dhe për zonën e Himarës dhe për gjithë zonën e bregdetit, duke qenë se janë zona të cilat lagen nga deti dhe do të jenë një mundësi për t’u shfrytëzuar nga pushuesit për të hyrë në det, bëj me dije se këto veprime janë veprime totalisht të ndaluara dhe nuk do të tolerohen në asnjë moment nga Policia e Shtetit, prandaj gjej një mundësi t’u bëj thirrje gjithë qytetarëve të mos kenë absolutisht asnjë tendencë që të frekuentojnë plazhet derisa të dalë një urdhër i dytë që të normojë mënyrën sesi do të trajtohet, mënyrën sesi do të veprohet me plazhet.

Po kështu, për të parandaluar këtë mundësi, midis Sarandës dhe Gjirokastrës do të jetë përsëri një pikë kontrolli, e cila do të bëjë të mundur që asnjë nga qytetarët e Gjirokastrës apo të zonës së gjelbërt në qarkun e Gjirokastrës të mos vijnë në Sarandë për të frekuentuar qoftë këtë zonë, por edhe për ta parë si mundësi për të hyrë në det”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situata del jashtë kontrollit/ Qëllohet mbi protestuesit, humb jetën 19-vjeçari

Një 19-vjeçar ka mbetur i vdekur, pas të shtënave me armë drejt turmës që protestonte për vrasjen e George Floyd në Detroit, SHBA. Sipas...

Rikthehen lëkundjet, regjistrohet një tjetër tërmet mëngjesin e sotëm

Vendi ynë, pas lëkundjeve të tërmetit të 26 nëntorit, nuk ka gjetur qetësi. Lëkundje tërmeti janë regjistruar sot në orët e para të ditës. Një tërmet...

Komentoi tek rrjeti social i Taulant Ballës, mësuesja pushohet nga puna. Berisha publikon SMS

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar një rast flagrant të pushimit nga puna të një mësueseje. Arsyeja? Pushimi i saj nga puna është absurd, vetëm...

Doni të lëvizni nga një qytet në tjetrin? Rama: Ja si do të jetë fundjava e fundit me zonat e kuqe

Kryeministri Rama ka përcjellë informacionet e radhës, se si do të vijohet nga sot pas masave lehtësuese ndaj COVID-19. Kreu i qeverisë ka treguar...

“Zgjedhorja”, orët e fundit të afatit

Nesër është afati i fundit që vetë palët vendosën për miratimin e Reformës Zgjedhore. Përpos faktit që kërkon që rolin e Kolegjit Zgjedhor ta...
WhatsApp KONTAKTO TT