E premte, 24 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Influencë ruse në vend? Rama nuk e përjashton si mundësi, ja ç’thotë

Kryeministri Edi Rama ka komentuar për herë të parë komentet lidhur me ndikimin rus në Shqipërisë, në këtë periudhë krizë politike.

Gjatë konferencës me kryeministrin maqedonas Zaev, duke iu përgjigjur interesit të gazetarëve, Rama nuk e përjashtoi mundësinë e këtij ndikimi, teksa argumentoi se ‘Rusia nuk është një vend tifoz i BE-së dhe as i zgjerimit të saj’.

“Rusia nuk është një vend tifoz i BE, i zgjerimit të BE dhe natyrshëm s’mund të ketë tifozllëk për ecurinë evropiane të asnjë prej vendeve të Ballkanit Perëndimor. Kjo s’është sekret, kjo dihet. Ne kemi një agjendë kombëtare, kryefjala e të cilës është të bashkohemi në familjen evropiane.

Sa herë që kjo agjende cenohet, kush nuk është tifoz i Evropës, i BE apo i integrimit të Shqipërisë, padiskutim që sheh një oportunitet, kaq.”/ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...