Integrimi/ Rama të hënën në Bruksel, takime me zyrtarë të lartë të BE-së

Kryeminstri Edi Rama do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Bruksel ditën e hënë. I shoqëruar nga delegacioni shqiptar, Rama do të marrë pjesë në takim e Këshillit të Stabilizim Asoçimit në orën 12:00.

Në këtë takim, i cili do të drejtohet nga përfaqësuesi i Lartë i BE, Josep Borrell, Shqipëria do të kalojë në sitën e vendeve europiane për të parë sesa e ka respektuar dhe zbatuar marrëveshja e stabilizim asocimit.

Këtë vizitë në Bruksel, shefi i qeverisë shqiptare do ta shfrytëzojë për të takuar tetë a tetë presidenten e KE Ursula von der Leyen, euro-komisionerin për zgjerim Oliver Varherly si dhe presidentin e radhës të BE që mbahet nga Portugalia, Antonio Costa.

Mësohet se çelja e negociatave do të jetë në qendër të diskutimit, pavarësisht se vetë Rama ka deklaruar se Shqipëria nuk do të marrë një datë për konferencën e parë ndërqeveritare pa mbarur zgjedhjet në Holandë, një nga vendet më skeptike të vendit tonë.