E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Indi: Vaksinohet kundër koronavirusit gruaja më e vjetër në botë, 124 vjeç

Teksa po përballet me një valë të re të pandemisë, India vijon procesin e vaksinimit kundër kroronavirusit, ku prioritet kanë moshat e treta.

Ditën e sotme, është vaksinuar edhe një 124-vjeçare e quajtur Rehtee Begum, dhe besohet se është njeriu më i vjetër në botë, shkruan New Delhi Television Ltd.

Begum rezulton të jetë shtatë vite më e vjetër se japonezja, Kane Tanaka, e cila aktualisht njihet si gruaja më e vjetër në botë.

Gjyshja indiane u tregoi banorëve të zonës një kartelë lindje, ku pasqyrohet se ajo është 124 vjeç. Gjithsesi nuk kishte asnjë konfirmim zyrtar ose vërtetim të moshës së gruas pasi nuk kishte prova të siguruara nga gruaja ose familja e saj.

Situata e pandemisë në Indi vijon të mbetet kritike, pasi varianti i ri i zbuluar në këtë shtet, besohet se është më ngjitës dhe vdekjeprurës. Sipas Wordometers, deri më tani në Indi janë regjistruar 28,714,760 të infektuar, dhe kanë humbur jetën 344,336 persona.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...