E shtunë, 25 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

Incidenti te “Petro Nini”/Shkarkohet drejtori i Policisë së Tiranës, ja kush e zëvendëson

Kastriot Skënderaj është liruar sot nga detyra e drejtorit të Policisë së Tiranës. Vendimi është marrë nga Ardi Veliu, drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, dhe është bërë publik nga Sandër Lleshaj, ministër i Brendshëm. Shkak për këtë vendim është bërë ndërhyrja e ashpër e policisë ndaj disa familjeve, që u rrezikohet tu prishet banesa në Tiranë.

“Vendimi i kreut të Policisë së Shtetit për lirimin nga detyra të drejtuesit të Policisë së Tiranës, është reagimi i duhur. Nuk mjafton që Policia të jetë ligjërisht në rregull. Prej saj kërkohet më shumë.

Ajo duhet të jetë dhe me mendje e zemër në lartësinë që e kërkon ndjeshmëria dhe interesi i publikut. Jo si sot, tek rruga e shkollës “Petro Nini”!”, ka shkruar Sandër Lleshaj në twitter.

Deri në emërimin e drejtorit të ri të Policisë të Tiranës, detyrën do e mbajë Dhimitraq Ziu, zëvendësdrejtor.

Disa përmbarues, të mbështetur nga forca të shumta policore, tentuan të nxjerrin me dhunë disa familjarë nga banesat e tyre pranë shkollës “Petro Nini Luarasi”.

Pamjet ishin vërtet të rënda, sidomos dy prej tyre, ajo e dhunës ndaj një fëmije e ndaj një gruaje shtatzënë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...