Kultura

“Incident i paralajmëruar”, Neda i del në mbrojtje Jonida Maliqit pas talljes në rrjet


               Publikuar në : 14:16 - 16/05/19 S.N

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovizion, Jonida Maliqi ka qenë dje ‘kryefjalë’ e mediave në vend, për shkak të videove të publikuara ku këngëtarja është ngatërruar shpesh në gjuhën angleze.

Lidhur me kritikat e shumta, ish-banorja e ‘Big Brother’ Neda Balluku ka reaguar në një shkrim në ‘Gazeta Shqiptare’ ku i ka dalë në mbrojtje këngëtares, duke e nisur shkrimin me titullin: “Jonida Maliqi duhet t’u këndojë shqiptarëve “Ktheju Mendjes”, jo Tokës”.

“Të këndojë është detyrë e Jonidës. Çdo gjë tjetër është detyrë e një stafi të munguar dhe e një ndihmësi apo ndihmësish të munguar, që duhet të përgatiste përfaqësuesen e vendit tonë për çdo mesazh që duhet të përcillte në intervista, për çdo fjalë thënë e fjali të artikuluar e kështu me radhë. Kjo duhej të qe detyrë e Radio Televizionit Shqiptar. Jo detyrë e Jonidës. Gjërat duhen ndarë, quhet organizim. Ky institucion nuk duhej të lejonte kurrsesi që përfaqësueset tona artistike të mbanin në shpinë një përgjegjësi që nuk e kanë. Në asnjë vend të botës moderne kjo nuk ndodh.

Ne Jonidës nuk i bëmë dot asgjë. Asnjë fjalë ngacmuese, asnjë meme dhe asnjë video për të shkaktuar histeritë e ngërdheshjeve nuk i bëjnë dot asgjë. T’i bënin, ajo nuk do të ishte sot aty ku është. Shqetësimi i madh është fakti që askush nuk merakoset, askush nuk foli, askush nuk reagoi të ndalonte një incident të paralajmëruar. Dhe dakort që s’dimë e s’mësojmë, por as nuk imitojmë. Ne vazhdojmë të kavërdisemi tek injoranca jonë pa u përpjekur ta kapërcejmë e të përqafojmë zhvillimin, por na mjafton të drejtojmë një gisht për t’i dhënë kuptim një faqeje instagrami dhe facebooku që kemi në pronësi. Duke harruar, që tre gishtat e tjerë ja kemi drejtuar vetes. Vetes tonë – ne anglishtfolësve më të mirë të të gjitha kohërave!”, e përfundon ajo shkrimin e saj.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT