E enjte, 28 Maj, 2020
24 C
Tirana

Ilir Meta, Presidenti që bën “sjellësin e fatkeqësive”!

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

Pamje të rënda/ Pasi e dhunuan, policët i japin 2 mijë lekë që të mos flasë (VIDEO)

Policia Bashkiake dhunoi mbrëmjen e së hënës një të ri rom, që po mblidhte kanaçe. Pamjet që u shpërndarë në rrjet, shkaktuan indinjatë. Personi...

Nga: Alfred Peza

Pas shumë roleve që i kishim njohur këto kohë, Ilir Meta me kostumin e Presidentit të Republikës, ka marë edhe një rol të ri sot.

Nga njeri mbi palët, Ilir Meta vazhdon të na tregojë se është bërë palë.

Nga njeriu që duhet të përfaqësojë unitetin e popullit shqiptar, Ilir Meta vijon të tregojë se përfaqëson unitetin vetëm të “popullit” opozitar jashtparlamentar.

Nga njeriu që duhet të bëjë çmos që të gjejë pikat e përbashkëta mes mazhorancës dhe opozitës, ai vijon të ekspozojë të vetmen pikë që i ndan të dyja palët sot.

Nga njeriu që duhet të mari përsipër përgjegjësitë e tij, ai vijon të bëjë lojën e “strucit” politik, duke dashur të tregojë vetëm ato të të tjerëve.

Nga sjellësi i dialogut, marrëveshjeve, komunikimit mes palëve dhe kompromiseve, ai sot ka treguar se ka marë përsipër vetëm rolin e katalizatorit të ndarjes së tyre dhe atë të “sjellësit të fatkeqësive”.

Për ta parë këtë, mjafton të lexoni këtë prononcim të sotëm të Metës për gazetarët:

– Zoti President, a rrezikon vendi të shkojë në përplasje civile në kohën që kriza politike po thellohet dhe palët politike janë ekstremisht të kundërta në qëndrimet e tyre?

Mendoj që kjo situatë nuk duhet të ekzistonte kurrsesi pas 22 vjetësh, që kur Shqipëria u nda me vitin 1997, që ishte një vit mjaft fatkeq. Të gjithë t’i thërrasin mendjes dhe të marrin përgjegjësitë e tyre, sepse për interesa tërësisht egoiste dhe okulte, Shqipëria nuk ka pse të shkojë në konfrontim dhe as shqiptarët me njëri-tjetrin. Ata kanë vendosur të bashkëjetojnë në mënyrë demokratike dhe janë ndarë me sistemet përjashtuese që në vitin 1990.

Lexo edhe :   Baton Haxhiu: Modeli i politikës së Metës është i vjetëruar
Lexo edhe :   Petro Koçi: Presidentin e kemi 'çun problematik'

– Zoti Meta, kush i ka këto interesa okulte për të cilat flisni ju?

Nuk i kanë ata të cilët mezi po presin turizmin dhe shtimin e rezervimin dhe jo anulimin e rezervimeve.

– Kryeministri thotë që Ju nuk i keni ftuar në një tryezë për të zgjidhur krizën politike. A do të ndërmerrni një hap të tillë në vijim? Ju keni thënë në mënyrë të vazhdueshme se edhe jo publikisht keni bërë ç’të mundeni për të shpëtuar krizën politike në vend…

Askush nuk mund t’i transferojë përgjegjësitë te të tjerët aq më tepër te Presidenti i Republikës. Ata e dinë vetë shumë mirë se çfarë duhet të bëjnë dhe duhet të jenë të ndërgjegjshme për pasojat që do kenë në rast se do ta çojnë vendin drejt konfrontimit.

Siç shihet Presidenti i Republikës, sipas Ilir Metës paska vetëm një detyrë:

Të thotë “larg b*thës time” dhe se pas kësaj, do bëhet qameti!

E lum si ne pë Kryetar Shteti që kemi.

Kemi mbërritur në atë pikë që tironsit e vjetër e përkufizonin:

“Kam President, kam. Se pa gjo nuk jam!”

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Balla nga Parlamenti: Basha është klienti më i madh i oligarkëve

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka sulmuar kreun e PD-së, Lulzim Bashën nga Parlamenti. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Balla tha...

Kuvendi zbardh takimin mes Yuri Kim e Ruçit

Pas takimeve me anëtarët e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore, ambasadorja Yuri Kim ka zhvilluar edhe një takim me kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi. Takimi...

“Viti ’97 do ju duket si mjaltë”/ Murrizi paralajmëron revolta popullore

Kreu i Grupit Demokrat parlamentar, Myslim Murrizi shprehet se qeveria po e çon vendin drejt një krize të thellë ekonomike, më keq se në...

Sheshi “Skënderbej” blindohet me kulla, gati gropa për 25-katëshin e ri, “Tirana’s Rock”

Qendra e Tiranës rreth e qark sheshit “Skënderbej” po kthehet në një zonë me ndërtesa të larta, dendësia e të cilave, nuk u përgjigjet...

Varhely mbështet Bashën: Mirëpres vendimin për rifillimin e punës për Reformën Zgjedhore

Komisioneri për Zgjerimin e BE-së, Oliver Varhelyi thotë se mirëpret vendimin e kreut të PD-së, Lulzim Basha që opozita të jetë pjesë e Këshillit...
WhatsApp KONTAKTO TT