E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Ilir Meta, ose t’i shkosh të keqes deri në fund

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Nga: Alfred Peza 

E vetmja habi që mund të ngjallin veprimet dhe vendimet e Ilir Metës sot në Presidencë, është habia vetë. Nuk jam as i çuditur, as i surprizuar e aq më pak i kapur në befasi nga firma që ai ka vendosur mbi dekretin për emërimin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, të Marsida Xhaferllarit.

Nuk e lidh asfare të gjithën këtë me ato që mediat kanë thënë për bashkëjetuesen e ish deputetit të PD Enkelejd Alibeaj, as me faktin nëse ajo vetë si kandidate ka apo jo probleme me vettingun, kriteret ligjore apo me figurën e saj. Sikundër e gjitha çfarë Ilir Meta bën, nuk ka fare lidhje as me ligjshmërinë, as me kushtetueshmërinë e akteve dhe vendimeve që mer.

Është sqaruar shumë herë këto ditë se duke mos dekretuar brenda afatit ligjor (30 ditë) anëtarin e dytë që Ilir Meta kishte të drejtë për të emëruar në Gjykatën Kushtetuese, automatikisht kjo e drejtë sipas ligjit, i jepet kandidatit të parë të renditur nga KED, e cila është Arta Vorpsi. Ndërsa zonja Xhaferllari, është renditur e katërta.

Ardhja deri në këtë pikë nuk është rastësi. Sepse Ilir Meta ka hyrë në këtë rrugë pa krye, herët. Atëherë kur nga zyra e kreut të shtetit, e kuptoi se drejtësia nuk ishte më nën kthetrat e lidershipit të politikës së vjetër shqiptare. E kësisoj, ajo pritet të shndërrohet hap pas hapi, në një minë me sahat që rrezikon fillimisht, ata vetë. Sa më shumë që sistemi i drejtësisë u dilte nga duart, aq më shumë thellohej lufta pa kompromis kundër mbrojtjësve të reformës historike: SHBA, BE dhe mazhorancës.

Po ta mendosh hollë hollë, e ta vendosësh veten në vendin e tyre, nuk është se nuk kanë arësye. Sepse ata nuk na e falin dot, të keqen që na kanë bërë, me drejtësinë e vjetër. Ndaj përballë drejtësisë së re, nuk kanë asnjë rrugë tjetër, veçse ti shkojnë të keqes së tyre deri në fund.

Ilir Meta i shkoi të keqes deri në fund duke mos dekretuar emërimin e Sandër Lleshit si ministër i Brendshëm; duke mos shkarkuar Ditmir Bushatin; e duke mos dekretuar emërimin e Gent Cakës, si ministër i Jashtëm.

Lexo edhe :   Ku janë sot idhtarët opozitarë të listave të hapura

Këto hapa ishin pararendëset për ti shkuar deri në fund djegies së mandateve të deputetëve të opozitës, pavarësisht se e gjithë bota demokratike, u tha se e keni komplet gabim.

Lexo edhe :   Hashim Thaçi takohet me Metën në Durrës

I shkuan deri në fund marrëveshjes për të mos u futur në zgjedhjet e 30 Qershorit, megjithëse lidershipi i aleatëve tanë më të mëdhenj ndërkombëtare, u tha të kundërtën.

Ilir Meta i shkoi deri në fund çdekretimit të datës së zgjedhjeve, pavarësisht se ekspertët e Komisionit të Venecias i thanë më pas, se e gjitha ishte një gabim.

Ilir Meta tha se e vetmja datë kushtetuese për zgjedhjet lokale ishte 13 tetori. Por fakti është nuk i shkoi dot pas, as Partia Demokratike dhe aleatët e tjerë të opozitës rrugore.

E kur e kuptuan se nëpërmjet kësaj rruge, nuk ia dolën që të rrëzonin dot Edi Ramën, që ta fitonin pushtetin në tavolinë për të bllokuar e zhbërë reformën në drejtësi, afërmendsh që nuk mund të ndalonin dot këtu.

Duke mos e bllokuar gjithë sistemin njëherësh, tani kanë vendosur që ti shkojnë të keqes deri në fund, duke bllokuar çmund të bllokojnë. E vetmja mundësi që u ka mbetur, është që të mbajnë sa më gjatë Ilir Metën në Presidencë, përpara se shkarkimi i tij që pritet të votohet në Parlament, ti shkojë për shqyrtim Gjykatës së re Kushtetutese, që po krijohet.

Sa më shumë të vonohet ringritja e Gjykatës Kushtetuese, aq më shumë zgjaten ditët e qëndrimit të Ilir Metës në Presidencë. Ndaj, objektivi I fundit që u ka mbetur, është sabotimi me çdo kusht, rrugë e çmim i mundësisë së rikthimit të normalitetit në funksionimin e saj.

Ndaj askush të mos çuditet për asgjë, në lidhje me hapat që Ilir Meta po hedh në kundërshtim me çdo ligj, nen, frymë e gërmë kushtetuese në procesin e ringritjes së institucioneve të reja të drejtësisë. Tek e fundit nuk ka faj. Por dikush ti kujtojë se e ka të kotë. Sepse askush nuk është aq i fortë me sa duket, sa të nxjerri nga pusi ku ka rënë, kovën që ka hipur vetë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...