E shtunë, 24 Tetor, 2020
7 C
Tirana

Ilir Meta: I vendosur të mbështes çfarëdolloj qeverie (Video-Arkiv)

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ilir Meta, një nga figurat më të rëndësishme të Partisë Socialiste dhe ish-kryeministër i vendit ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” më datë 14 Korrik të vitit 2002.

Gjatë intervistës, gazetari Blendi Fevziu e pyeti Metën nëse po tentonte të rrëzonte qeverinë e saj periudhe drejtuar nga Pandeli Majko, por ish-kryeministri u shpreh se në thelb bëhej fjalë për një proces të ri që kishte të bënte me integrimin e vlerave të Partisë Socialiste.

“Tashmë kemi një situatë të re cilësore, e cila është në funksion të stabilitetit të vendit, veçanërisht pas zgjedhjes së Presidentit të ri. Të gjitha zhvillimet janë duke u kryer në një terren më të qëndrueshëm. Ju shprehët konceptin e rrëzimit të qeverisë Majko, ndërsa në thelb kemi të bëjmë me një proces të ri që ka të bëjë me integrimin e vlerave më përfaqësuese politike dhe profesionale të Partisë Socialiste. Ju flisni për rrëzim, ndërsa unë flas për një zgjedhje që i integron të gjithë, që nuk mohon vlerat e qeverisë aktuale. Jam i vendosur të mbështes çfarëdolloj qeverie që të zgjedhin forumet drejtuese të PS”.

“Në këto 10 vite nuk kam shkelur asnjë vendim edhe pse për mendimin tim mund të mos kenë qenë të drejta. Pas zgjedhjeve të 24 Qershorit patëm kontradikta të ndryshme, kryesisht lidhur me funksionimin e qeverisë, për raportet parti-qeveri apo kryetar partie-kryeministër. Kjo tregon që ky funksionim ka qenë i përkohshëm. Tendenca në kongresin e tretë për ndarjen e dy funksioneve ka qenë me idenë për demokratizimin e mëtejshëm të partisë që një figurë të mos kishte dy funksione. Por kjo funksionoi përkohësisht”.

Lexo edhe :   Nuk ka paqe nën ullinjtë e opozitës

“Një skenë e cila sjell dualizëm, ndërkohë që ka të njëjtin objekt pune sjell probleme. Skema e re për të unifikuar postin e kryetarit të partisë me atë të kryeministrit, ashtu siç e kanë të gjitha vendet, është një skemë që synon rritjen e efikasitetit të qeverisë”, tha Meta.

Lexo edhe :   Skandali i dhënies së nënshtetësive/Meta: Shpifje të sponsorizuara

*Ky material është pjesë përbërëse e Arkivës së Televizionit Klan për vitet 1998-2012

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gara për deputetë në PD, Salianji: Misioni im, demokratët të jenë fitues

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salinji, ka reaguar në lidhje me garën e kandidatëve për deputetë në Partinë Demokratike, pasi Komisioni i Vlerësimit rrëzoi emrin e...

Koreja e Veriut: “Pluhuri i verdhë” nga Kina mund të sjellë korona*virusin

Koreja e Veriut u kërkoi qytetarëve të saj të qëndrojnë brenda, për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë”, që fryn nga Kina, mund...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Mal i Zi: Shqiptari Nik Gjeloshaj nuk pranon mandatin e deputetit, ja arsyeja

Politikani shqiptar i Malit të Zi, Nik Gjeloshaj ka vendosur të vijojë të mbajë postin e kryetarit të Komunës së Tuzit. Gjeloshaj ka bërë me...

Covid-19, OBSH jep alarmin: Muajt e ardhshëm do të jenë kritike

Bota ndodhet në një pikë mjaft kritike sa i takon situatës së Covid-19, veçanërisht hemisfera veriore. Alarmi vjen nga drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros...