E martë, 2 Mars, 2021
18 C
Tirana

Ilir Beqja, i kallëzuari i parë në SPAK

Vetëm 4 ditë pas nisjes së punës nga SPAK, “Nisma Thurje” ka dorëzuar një padi kundër ish- ministrit të Mjekësisë Ilir Beqja, me pretendimin se është abuzuar me koncesionin e sterilizimit. Ky koncesion është afera e parë për të cilën kërkohet hetim nga Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion.

Në kuadër të shpenzimeve në shëndetësi, referuar një kontrate koncensionare që Ministria e Shëndetësisë ka lidhur me një kompani që ofron shërbimin e sterilizimit për instrumentet kirurgjikale, “Nisma Thurje” pretendon se ka disa probleme.

Në vitin 2018 u tha në media se faturat e sterilizimit e kanë kaluar planin e financimeve në buxhet, me 3.6 milionë euro, duke zënë 5.1% të shpenzimeve në shëndetësi. Nga ana tjetër, në padinë e “Nismës”, pretendohet se kontrata nuk është bërë publike.

“Kallëzim penal për zyrtarët publik të përfshirë në koncesionin e sterilizimit të pajisjeve kirurgjikale, të cilët mund të kenë konsumuar veprat e parashikuara në Kodin Penal për “shpërdorimin e detyrës”, “shkeljen e barazisë së pjesëmarrjes në tendera” dhe ose “korrupsionin pasiv”, duke përdorur pushtetin publik për përfitime private”, thuhet në padinë e “Nismës Thurje”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përshtypje nga takimi me 90-vjeçarin Gorbaçov dhe historia e Katovicës

Nga: Shpëtim Nazarko Kohë pas takimit me Gorbacovin në Terni të Italisë, shefi i Sant Egidios, Imzot Vincenzo Palia, më tregoi një copëz tjetër që...

Iu gjetën 250 mijë euro dhe 16 mln lekë, gjykata liron mjekun Edvin Prifti

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Krimit dhe Korrupsionit, (GJKKO) ka liruar mjekun kardiolog të QSUT-së, Edvin Prifti. Apeli ka shfuqizuar vendimin e mëparshëm atë...

COVAX do të shpërndajë 237 milion doza vaksinash në 142 shtete

Përfaqësues të programit të ndarjes së vaksinave COVAX thanë të martën se do të shpërndajnë 237 milion doza të AstraZeneca në 142 vende deri...

Lajçak nga Prishtina: Marrëveshja me Serbinë, brenda mandatit të qeverisë së re

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, tha të martën se pret që marrëveshja për normalizimin e...

Koncesioni 100 mln euro për karburantet, PD dorëzon padi në SPAK

Përfaqësuesit e PD, Agron Shehaj dhe Sekretari për Çështjet Ligjore, Çlirim Gjata dorëzuan në SPAK padinë për koncesionine ri të qeverisë Rama në fushën...