E diel, 24 Maj, 2020
20 C
Tirana

‘Idhujt e Luftës’ ranë në Kosovë; të Tranzicionit në Shqipëri, jo  

Më të lexuarat

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Aleanca për Teatrin e zhvendos protestën në një tjetër qytet

Një ditë më parë, Aleanca për Teatrin ishte në Durrës përpara Pallatit të Kulturës, ku zhvilloi një tubim sensibilizues dhe u mblodhën firma për...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Protestë tek Liqeni Artificial, qytetarët thyejnë me forcë perimetrin e Policisë

Një protestë është zhvilluar së fundmi tek Liqeni Artificial në Tiranë pasi ai u mbyll gjatë fundjavës. Raportohet se qytetarët kanë thyer me forcë perimetrin...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

“E ndoqa me vrap derisa u lodh”, flet i riu që ndali rrëmbimin e fëmijës në Korçë

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mbrëmë në Korçë, teksa një vajzë 4-vjeçare është tentuar të rrëmbehet ndërsa ishte me nënën e saj. Ishin banorët...

Nga: Alfred Lela

Komentariati politik i Tiranës e ka shtjelluar me një ndjenjë pesimizmi dhe gëzimi bashkë atë që ka ndodhur në Kosovë me zgjedhjet e fundit. Gëzimi është i lidhur me atë se shqiptarët ‘dinë të bëjnë shtet’ (edhe pse ata janë të Kosovës; dihet tashmë përkufizimi banal me termat ‘shqiptar i Kosovës’ dhe Kosovar-i pari është i suksesshëm, i dyti malok dhe bandit), ndërsa pesimizmi me atë se Shqipëria, shtet më i vjetër, nuk di të bëjë zgjedhje.

Ka ndodhur megjithatë diçka që shkon përtej zgjedhjeve dhe ndoshta është më e rëndësishme se ato. Apo më saktë zgjedhjet janë simptomë e saj. Me vendimin e shumicës së kosovarëve për të votuar Vjosa Osmanin e LDK-së dhe Albin Kurtin e Vetëvendosjes është firmosur, me gjasë njëherë e përherë, rënia e ‘idhujve të luftës’ së UÇK. Thaçi, Haradinaj, Veseli, Limaj e të tjerë, kanë qenë të humburit e mëdhenj të zgjedhjeve; jo në kuptimin e drejpërdrejtë, siç ata mund ta marrin në intimitet, por në atë se koha e tyre, politikja ashtu si biologjikja është e fundme. Edhe pse z. Thaçi ka bërë çnuk për ta zgjatur me silikon putiniano-erdoganian këtë jetë, duke ndërruar vendet nga kryeministër në president, si me gjithkënd ajo po tregohet e shterrshme.

Haradinaj, që priti të shpërblehet për ‘burrërinë’ patriotike që dëshmoi duke i ngritur traun ekonomik Serbisë dhe duke kundërshtuar idetë për ndarje apo ripërkufizim të kufijve të Kosovës, që mbështeteshin nga lobe jo lehtë të përballueshme, në Washington e gjetkë, e gjeti veten në opozitë javën e dytë të tetorit.

Djemtë e UÇK-së, që u bënë burrat e politikës së Prishtinës dhe e udhëheqin Republikën për të cilën bënë shumë për ta çliruar, nuk kanë të drejtë të ndihen të shpërfillur nga populli i tyre. Kosovarët i votuan shumë herë, edhe pse jo pak herë ata, me veprime apo mosveprime, ranë poshtë lartësive ku i ngjiti lufta për liri. Sido që të jetë, në kujtesën e kombit ata mbeten luftëtarë, themelues dhe bij të historisë.

Lexo edhe :   Kosova kalon pragun e 1 mijë infektimeve/ Bilanci për 24 orët e fundit
Lexo edhe :   Kosova kalon pragun e 1 mijë infektimeve/ Bilanci për 24 orët e fundit

Pamja që vjen nga Shqipëria nuk është aspak e ngjashme. Nëse në Kosovë ‘populli- për të cilin thuhet se nuk gabon kurrë’, i rrëzoi idhujt e luftës, demonët e tranzicionit në politikën e Tiranës ende janë sundues. Vetëm Fatos Nano është tërhequr nga skenë ndër liderët e fillimviteve ’90. Të tjerët janë ende në koçitë e luftës politike, me të njëjtin tërbim, të cilit mund t’i shtosh vetëm sofistikimin teknologjik dhe teshat më të mira. Berisha, Meta dhe Rama përbëjnë tashmë një treshe luftënxitëse në qendër dhe në margjinat e politikës shqiptare. Dy të parët, edhe pse i përkasin tërheqjeve relative, njëri në Presidencë e tjetri në Facebook, vazhdojnë të jenë dominues dhe përcaktues në retorikën dhe aksionin politik të ditës. I treti është, me gjasë, lideri i fundit i tranzicionit. Thënë kjo, ai nuk mund të zëvendësohet asesi prej dy të parëve. As edhe në frymë.

Ky është dallimi i thellë mes Kosovës dhe Shqipërisë. ‘Bijtë e luftës’ dhe ‘bijtë e tranzicionit’ e shohin politikën dhe të ardhmen nga pika krejt të ndryshme. Duhet thënë se të dy palët nuk do të iknin kurrë me vullnet të lirë nga pushteti, po të mos ishte për popullin. Siç u shpreh Ambasadori kosovar në Tiranë, Kosova është para Shqipërisë në muzikë, futboll dhe në zgjedhje.

Zgjedhje është fjala kyç. Të dish të zgjedhësh: kur ata që hynë me luftë të dalin me paqe.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Koronavirusi/ Një lajm i mirë vjen nga Kosova

Mbrëmjen e sotme një lajm i mirë ka ardhur nga Kosova lidhur me koronavirusin. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë...

“Europa Nostra” për Teatrin: Le të shënojë kjo ngjarje fillimin e një zgjimi

Organizata “Europa Nostra” i ka dërguar ditën e sotme një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Në ditën e Bajramit, si një mbështetëse e kauzës...

Policia bllokoi liqenin me shirita, “rebelohen” qytetarët

Me urdhër të qeverisë, Tirana gjatë kësaj fundjave i është nënshtruar masave izoluese. Këtë të dielë të gjitha aktivitetet dhe bizneset janë mbajtur të mbyllura,...

Rama: Kjo do të jetë java e fundit e kufizimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se kjo do të jetë java e fundit e kufizimit të orareve. Në vijim, ai pohoi se fundjava do...
WhatsApp KONTAKTO TT