E martë, 2 Mars, 2021
18 C
Tirana

Identifikohet autori i “masakrës” në Moskë, fjalët e fundit të ekstremistit

Strukturat e policisë kanë identifikuar personin që qëlloi me armë dje në zyrat e Shërbimit Federal të Sigurisë në Moskë. Sipas mediave rusi ai është 39 vjeçari, Yevgeny Manyurov, i cili punonte si roje sigurie.

Nga të shtënat dje, humbi jetën një oficer dhe u plagosën 5 të tjerë. Ai hapi zjarr me armë automatike dhe u neutralizua nga një snajperit.

Në Kremlin, vetëm disa kilometra larg, presidenti rus, Vladimir Putin, ka qenë duke mbajtur takim me Shërbimin Federal të Sigurisë në kohën e sulmit. Manyrov, kur ka hapur zjarr, “ka thirrur slogane tipike të (grupit militant) Shteti Islamik”, raportoi gazeta Kommersant. Shërbimi Federal i Sigurisë është shërbimi kryesor i inteligjencës ruse.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përshtypje nga takimi me 90-vjeçarin Gorbaçov dhe historia e Katovicës

Nga: Shpëtim Nazarko Kohë pas takimit me Gorbacovin në Terni të Italisë, shefi i Sant Egidios, Imzot Vincenzo Palia, më tregoi një copëz tjetër që...

Iu gjetën 250 mijë euro dhe 16 mln lekë, gjykata liron mjekun Edvin Prifti

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Krimit dhe Korrupsionit, (GJKKO) ka liruar mjekun kardiolog të QSUT-së, Edvin Prifti. Apeli ka shfuqizuar vendimin e mëparshëm atë...

COVAX do të shpërndajë 237 milion doza vaksinash në 142 shtete

Përfaqësues të programit të ndarjes së vaksinave COVAX thanë të martën se do të shpërndajnë 237 milion doza të AstraZeneca në 142 vende deri...

Lajçak nga Prishtina: Marrëveshja me Serbinë, brenda mandatit të qeverisë së re

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, tha të martën se pret që marrëveshja për normalizimin e...

Koncesioni 100 mln euro për karburantet, PD dorëzon padi në SPAK

Përfaqësuesit e PD, Agron Shehaj dhe Sekretari për Çështjet Ligjore, Çlirim Gjata dorëzuan në SPAK padinë për koncesionine ri të qeverisë Rama në fushën...