E premte, 22 Janar, 2021
13 C
Tirana

Ideja e ‘çmendur’ e Kosovës: Të mbajmë kampionatin Europian në trevat shqiptare

Me zhvillimet e reja në UEFA dhe në FIFA dhe me kandidaturat e përbashkëta të disa shteteve që po bëhen gjithmonë e më shumë një trend në rritje, ndoshta një turne elitar mund të prekë dhe kufijtë tanë.

Presidenti i Federatës së Kosovës të Futbollit, Agim Ademi, e ka tejkaluar paksa fantazinë me dëshirën e shprehur, që do të marrë formë zyrtare pas disa kohësh. Shqipëria ka aplikuar disa herë për të mikpritur evente madhore në Futbollin Europian, duke synuar kupa dhe Superkupa, por asnjëherë kandidatura jonë nuk ka qenë e suksesshme.

Kështu, në një prononcim për “RTK”, hidhet ideja e mbajtjes së një Europiani në trevat shqiptare. Flitet për takimet e evenimentit më madhor, që do të zhvilloheshin në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe Mali i Zi. Në dukje një ide e mrekullueshme kjo e Ademit, por që sigurisht ka shumë vështirësi në realizimin e saj.

“Në një të ardhme planifikojmë të aplikojmë në UEFA-n për të marrë organizimin e ndonjë ngjarje të madhe si Evropiani në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni dhe eventualisht edhe në Mal të Zi”, u shpreh Ademi. Ai shtoi gjithashtu se shpreson që në federatën maqedonase të futbollit, presidenti të jetë me etni shqiptare, në zgjedhjet që do të mbahen pas pak ditësh.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Disiplina pezullon me dy ndeshje trajnerin e Bylisit, dënohet edhe Partizani

Komisioni i Disiplinës, ka dhënë vendimet e fundit, në lidhje me javën që lamë pas në kampionatin shqiptar. Trajneri i Bylisit, Veljko Dovedan është pezulluar...

Testim i detyruar dhe karantinë/ Ambasada gjermane jep njoftimin e rëndësishëm

Gjermania ka klasifikuar sot 25 vende në mbarë botën si zona me incidencë të lartë të Covid-19, ku bën pjesë edhe Shqipëria. Lajmi është bërë...

Maqedonia e Veriut publikon pagat e kabinetit, Zaev paguhet më pak se Rama

Maqedonia e Veriut ka publikuar pagat e kabinetit qeveritar. Pagën më të lartë e merr kryeministri Zoran Zaev, respektivisht 78.840 denarë, ndërsa i shtohet...

Kim dhe Soreca takojnë kreun e KED: Të plotësohen vakancat në Kushtetuese

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim dhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca, zhvilluan një takim ditën e sotme me kreun e Këshillit...

Apeli i Metës: Të ndihmojmë biznesin për të ndalur shpopullimin

Presidenti i Republikës, Ilir Meta shprehet i shqetësuar për situatën ekonomike në vend. Meta shprehet se Shqipëria ka barrën fiskale më të lartë dhe...